REKLAMA
,
Dzień Matki. Przeczytaj, kiedy i jak obchodzony jest w innych krajach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. To dzień wyjątkowy nie tylko dla mam, ale i dla nas. Przypominamy sobie wtedy, za co tak naprawdę kochamy swoje mamy.

Historia tego święta sięga czasów starożytnych. To właśnie w Egipcie ludzie czcili boginię Izydę, która była ucieleśnieniem doskonałej matki i żony. Wśród Greków i Rzymian kultem otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Ofiary składano bogini Rei, która według mitologii była matką wszechświata.

Reklama

W Polsce po raz pierwszy obchodzono to święto w 1914 roku w Krakowie. Od tej czasu mamy są obdarowywane kwiatami, laurkami i innymi upominkami.

Jak obchodzi się Dzień Matki w innych krajach?

W Polsce Dzień Matki obchodzony jest 26 maja. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w innych krajach Europy.

  • W czwartą niedzielę wielkiego postu – Wielka Brytania, Irlandia
  • Pierwsza niedziela maja – Hiszpania, Litwa, Portugalia, Węgry,
  • Druga niedziela maja – Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Holandia, Łotwa, Malta, Niemcy, Słowacja, Włochy,

Święto mam obchodzone jest prawie na całym świecie, choć obchodzi się go różnie. W Tajlandii Dzień Matki od 1976 roku przypada 12 sierpnia, czyli w dniu urodzin Wysokości Królowej Sirikit, uważanej za matkę całego narodu. Domy dekorowane są flagami, portretami królowej oraz światełkami. W pobliżu pałacu ma miejsce pokaz fajerwerków.

We Francji tradycją jest rodziny obiad na którym zamiast bukietu kwiatów wręcza się mamom samodzielnie upieczone ciasto. Popularnym prezentem są także wina i sery. Co ciekawe, zwyczaj obchodzenia tego święta wprowadził Napoleon. W Indiach dzień mamy obchodzi się w ramach „Durga Puja”. To święto święto dedykowane Matce Bogów Durga i Wielkiej Matce Kali Ma. W Meksyku Dzień Matki obchodzi się 12 maja i jest to jedno z najważniejszych świąt w roku. Meksykanie uczestniczą w mszach ku czci Najświętszej Dziewicy, a mamy zaprasza się na uroczyste śniadanie z tradycyjnym tamales i atole.

A Wy jak obchodzicie Dzień Matki? Nie zapomnijcie o życzeniach!

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA