REKLAMA
,
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ponad 40 osób związanych z Ziemią Chełmską zginęło w Katyniu w 1940 roku. Kwiaty złożone dzisiaj przy mauzoleum na Górce to wyraz pamięci o nich i o 22 tysiącach innych ofiar.

Reklama

13 kwietnia w całym kraju trwają obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Także w Chełmie. W bazylice Narodzenia NMP została odprawiona msza w tej intencji. Po nabożeństwie chełmscy parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych i kombatantów złożyli wieńce i wiązanki przy Mauzoleum Poległym za Ojczyznę i Naród.

***

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało prawie 22 tysiące obywateli polskich. To wzięci do niewoli po agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku. Zginęli wówczas oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, naukowcy i wykładowcy akademiccy, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy; elita narodu stanowiąca potencjał obronny, intelektualny i twórczy II Rzeczypospolitej Polskiej.

Ofiary NKWD traciły życie w okresie od kwietnia do maja 1940 roku od strzału w tył głowy. Ciała pogrzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje.

Wśród ofiar byli też chełmianie; łącznie 43 osoby związane z Ziemią Chełmską. Ich sylwetki przedstawiło w okolicznościowym filmie Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza. Zobaczcie: https://tiny.pl/r87cp

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA