REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Dziś 15 sierpnia Matki Bożej Zielnej. Co to za święto?
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

15 sierpnia obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zwane jest także jako Matki Boskiej Zielnej. To święto obchodzone jest od V wieku i należy do najważniejszych świąt maryjnych. Zbiega się również z państwowym Świętem Wojska Polskiego. Dlatego 15.08 jest dniem wolnym od pracy.

Dawniej obchodzono je również jako dzień Matki Bożej Dożynkowej. Już kilka dni przed świętem, w gospodarstwach rozpoczynano świąteczne przygotowania. Ustawiano snopy z dorodnych kłosów, ziół i kwiatów.  W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.

Reklama

Dzisiejszego dnia we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, związane w bukiet. Najważniejsze obchody odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Drugie miejsce to Jasna Góra, dokąd zmierzają pielgrzymi z całej Polski.

15 sierpnia, to też jeden z najwspanialszych dni historii Wojska Polskiego w naszych tysiącletnich dziejach. Obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama