REKLAMA
,
Dziś prawosławna Wigilia
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Kończy się czterdziestodniowy post, a zaczyna trzydniowe świętowanie. Dzisiaj prawosławni chrześcijanie obchodzą Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.

Reklama
Różnica w terminie obchodzenia świąt między obrządkiem wschodnim a zachodnim wynika z kalendarza. Cerkiew posługuje się bowiem kalendarzem juliańskim, który ma w stosunku do kalendarza gregoriańskiego 13-dniowe przesunięcie.
We wschodniej części Polski, np. w Chełmie czy na Podlasiu (gdzie mieszka najwięcej wiernych prawosławnych), Wigilię obchodzi się dzisiaj, 6 stycznia. Niezależnie od daty i sposobu świętowania, wszędzie są to bardzo radosne dni. Różnice w obchodzeniu świąt są niewielkie.

Prawosławni zaczynają posiłek wigilijny od podzielenia się prosforą (rodzaj pieczywa) czyli odpowiednikiem opłatka. Na stole jest dwanaście postnych potraw, dominują ryby, ale także kapusta z grzybami, pierogi, zupa grzybowa, słodka kutia, kompot z suszu. Jest puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca i sianko pod obrusem.

Po kolacji, o północy w cerkwi zaczyna się nocne czuwanie, które trwa kilka godzin i jest odpowiednikiem katolickiej pasterki. W cerkwi nie ma żłóbka. Wierni adorują ikonę Bożego Narodzenia, która opowiada historię święta. W cerkwiach ubrane są choinki, śpiewa się kolędy.

W świąteczny czas wierni pozdrawiają się słowami: Christos rożdajetsia – sławitie jeho – Chrystus się rodzi – wychwalajcie Go.

Redakcja chelmski.eu wszystkim obchodzącym w tych dniach Święta Bożego Narodzenia, życzy zdrowia i radości przy rodzinnych stołach. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA