REKLAMA
,
Dzisiaj Mikołajki
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Byliście grzeczni? Był już u Was Mikołaj? Dzisiaj Mikołajki – tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. I choć w kościele katolickim święto zniesiono prawie pół wieku temu, to pozostaje wciąż żywą tradycją obdarowywania – głównie dzieci – prezentami.

Reklama

W Chełmie różnych „mikołajów” można od rana spotkać w różnych punktach miasta. Kto rano podróżował do szkoły lub pracy autobusem CLA, mógł spotkać Mikołaja za kierownicą. W czerwonej czapce i z białą długą brodą. Grzeczni pasażerowie mogli liczyć nie tylko na nietypowe spotkanie, ale także na cukierka.

Nie dziwią nas już „mikołaje” w dużych i mniejszych centrach handlowych. Nie bez powodu Castorama postanowiła dokonać oficjalnego otwarcia swojego sklepu w Chełmie właśnie 6 grudnia br. Dodatkowo firma zaprasza na „Majsterkowe Mikołajki” – zabawę dla dzieci i dorosłych, w sobotę 9 grudnia br.

„Mikołajki” to okazja do obdarowywania nie tylko najbliższych, ale także tych, których los potraktował gorzej. W ostatnią niedzielę, 3 grudnia br., tradycyjnie już Stowarzyszenie Motocyklistów Chełmskich Niedźwiedzie Wschodu, zorganizowało akcję MotoMikołaje (na zdjęciu). Około 50 „Mikołajów” wsiadło na motocykle i odwiedziło z prezentami oddział dziecięcy chełmskiego szpitala oraz Dom Małego Dziecka w Chełmie.

Od wielu lat, w okresie przedświątecznym, w chełmskiej PWSZ studenci z koła naukowego agrobiznesu i studenckiego samorządu, organizują  zbiórkę słodyczy i prezentów dla wychowanków Domu Małych Dzieci w Chełmie. W tym roku akcja trwa do 9 grudnia br.

Czy wiecie o innych ciekawych inicjatywach  na „Mikołajki” w naszym mieście? Podzielcie się z nami.

***

Dzień świętego Mikołaja, biskupa Miry obchodzony był 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 r. w Kościele katolickim zniesiono święto. Teraz jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.

Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodził się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku, właśnie 6 grudnia. W średniowiecznej Europie uważano świętego Mikołaja za patrona dzieci. W niektórych miastach odbywał się zwyczaj wybierania tego dnia dziecięcego biskupa, który symbolicznie przejmował władzę.

Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszką, w bucie lub dużej skarpecie. W wielu szkołach dzieci wymieniają się drobnymi prezentami, po wcześniejszym wylosowaniu „swojego mikołajka” czy „swojej mikołajki” (czyli osoby, którą się obdaruje). Więcej o zwyczaju przeczytacie tu.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA