REKLAMA
,
E-Dowody już w marcu
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od 4 marca będziemy mogli składać wnioski o wydanie elektronicznego dowodu osobistego – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Do zadania przygotowany jest także chełmski USC.

Reklama

Wnioski o e-Dowody będzie można składać od poniedziałku, 4 marca. Ministerstwo Cyfryzacji jest w trakcie ostatnich przygotowań. Pomyślnie przebiegły już testy, które zostały przeprowadzone w kilkudziesięciu urzędach w całej Polsce, m.in. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Chełmie. Urzędnicy mieli podczas nich możliwość sprawdzenia, jak załatwianie spraw związanych z e-Dowodem będzie wyglądało w praktyce.

Finalizujemy projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu. Jesteśmy tuż przed uruchomieniem wydawania dowodów osobistych z warstwą elektroniczną – mówi Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji (na zdjęciu). – Robimy wszystko, by proces wdrożenia skrócić do niezbędnego minimum i by przebiegał bez żadnych zakłóceń.

Cały proces wdrożenia rozpocznie się w piątek, 1 marca. Warto pamiętać, że z powodu konieczności przeprowadzenia niezbędnych zmian serwisowych w weekend (2 i 3 marca) nie będzie można załatwiać spraw urzędowych, również drogą elektroniczną.

O czym warto pamiętać?

Od środy, 27 lutego 2019 r., ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączona zostanie możliwość elektronicznego złożenia wniosku o dowód. Chodzi o to, by wszystkie wnioski elektroniczne, które zostaną złożone mogły zostać obsłużone. Wnioski online będzie można składać ponownie od poniedziałku – 4 marca 2019 r. (te osoby dostaną już dowody z warstwą elektroniczną).

Składając wcześniej wniosek online należy pamiętać, by go prawidłowo wypełnić. Przede wszystkim, czy załącza się zdjęcie zgodne z wymaganiami – to najczęstszy błąd. Opis tych wymagań można znaleźć tutaj.

Jeśli wniosek o dowód osobisty ktoś planuje składać osobiście (w urzędzie) – powinien to zrobić jak najszybciej lub poczekać do 4 marca.

W piątek, 1 marca 2019 r., od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna. Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód będą przyjmowane w urzędach tylko do godz. 11.30. Od godz. 12.00 do zamknięcia urzędu nie będzie możliwości ani złożenia wniosku, ani załatwienia innych spraw dotyczących dowodu osobistego, np. nie będzie można odebrać gotowego już dokumentu.

Funkcje e-Dowodu

Nowy dokument będzie wyposażony w mikroprocesor z zakodowanymi danymi osoby i dokumentu, które znajdowały się dotychczas na dowodzie osobistym. Fotografia dowodowa będzie zapisywana w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne, co jest dodatkowym atutem dla osób podróżujących. Dzięki zastosowaniu tych zabezpieczeń, dokument jest zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ang. ICAO) i pozwala na automatyczne przekraczanie bramek lotniskowych na terenie Unii Europejskiej.

Ponadto e-Dowód to także nowość w systemie świadczeń medycznych. Pacjenci posiadający nowy dokument będą mieli możliwość rejestracji w placówce medycznej bez podawania danych osobowych. Takie rozwiązanie skróci się czas rejestracji i wyeliminuje występujące dotychczas błędy. E-Dowód stwarza również możliwość potwierdzenia przez pacjenta pobytu w placówce medycznej bez użycia kodu PIN.

E-Dowód jest także odpowiedzią na coraz powszechniejsze zapotrzebowanie na usługi online. Chodzi tutaj nie tylko o usługi świadczone przez administrację publiczną, ale również świadczeniodawców komercyjnych. Rozwiązaniem wielu związanych z tym problemów będzie właśnie e-Dowód i dostępne przy jego pomocy dwa narzędzia: mechanizm uwierzytelnienia oraz podpis elektroniczny.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA