REKLAMA
,
Edukacja epidemiologiczna dla najmłodszych
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jak przygotować rodzinę na pobieranie wymazów, czym jest epidemia i jak wygląda procedura pobierania wymazów? Ruszyła kampania edukacyjna Terytorialsów skierowana do najmłodszych.

Reklama

W związku ze stale rosnącą liczbą wymazów wykonywanych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, dowództwo WOT przygotowało specjalną akcję edukacyjno-informacyjną. Jej celem jest przybliżenie procesu pobierania wymazów oraz zmniejszenie stresu związanego z badaniem, szczególnie wśród najmłodszych.

Jak wygląda procedura związana z pobieraniem wymazu?

– Wcześniej dzwonimy do badanego i umawiamy nasz przyjazd. Cała procedura trwa naprawdę chwilę. Wymazy zawsze pobieramy na progu domu. Ważne jest, aby przed badaniem nie jeść i nie myć zębów, konieczne jest także założenie maseczki. Badany powinien mieć także przygotowane dokumenty. – wyjaśnia plut. Łukasz Brodacz, ratownik medyczny z mobilnego zespołu wymazowego 2 LBOT – Jeśli osoba źle się czuje to powinna nam to od razu zgłosić. Wyniki badania przekazuje stacja sanitarno-epidemiologiczna. – dodaje plut. Brodacz.

Pandemia to trudny czas dla dzieci,

które narażone są na odczuwanie negatywnych skutków sytuacji, w jakiej się znalazły. Do ich domów przyjeżdżają zespoły wymazowe i pobierają próbki od rodziców lub od nich samych, co wiąże się ze stresem. W tym celu WOT stworzyło film edukacyjny dla dzieci, wyjaśniający, kim jest postać, która pobiera wymazy, co robi i dlaczego mogą traktować ją, jako super-bohatera walczącego z wirusami.

– Jeśli w domu są dzieci, albo wymazy są pobierane od dzieci, to bardzo ważne jest, aby wcześniej rodzice odpowiednio przygotowali swoje pociechy i opowiedzieli, co się będzie działo. Samo pobieranie próbek zawsze odbywa się w obecności rodziców. Zachęcamy, aby rodzice zapoznali się z naszymi materiałami edukacyjnymi i pokazali je dzieciom przed wizytą medyków. W tej sposób pomożemy dzieciom oswoić się z niecodzienną wizytą i uchronić je przed niepotrzebnym stresem – mówi st. szer. Iwona Borsuk z zespołu wymazowego z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa.

Z inicjatywy Terytorialsów powstały również kolorowanki oraz opowiadanie pt. „Moje serce ochroni Mamę i Tatę”. Jego treść odnosi się do obecnej sytuacji epidemiologicznej. Całość została napisana językiem zrozumiałym dla najmłodszych i zilustrowana przez dzieci rodzin i przyjaciół Terytorialsów oraz personelu medycznego. Opowiadanie zostało wydane również w wersji papierowej. Materiały będą dystrybuowane przez zespoły wymazowe oraz media społecznościowe, aby dotarły do jak największej liczby rodziców i małych odbiorców.

***

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrali już blisko 4 500 wymazów na obecność koronawirusa. Obecnie w lubelskiej brygadzie działa pięć mobilnych zespołów wymazowych, które w ramach Zespołów Interwencji Kryzysowej wykonują wymazy w DPS-ach.
Dodatkowo wymazy wykonywane są w domach osób przebywających na kwarantannie. Żołnierze pobierający wymazy posiadają kompetencje co najmniej ratownika medycznego oraz ukończone specjalistyczne szkolenie w tym zakresie. Ponadto, żołnierze ci wyposażeni są w środki ochrony osobistej tj. kombinezony, rękawice, gogle, maski oraz przyłbice.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA