REKLAMA
,
Ekopatrol w Chełmie. Będą sprawdzali czym palimy w piecach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ekopatrol w Chełmie – czyli wóz do zadań specjalnych. Auto do sprawdzania jakości powietrza może kosztować miasto około 140 tysięcy złotych. Połowa tej kwoty pochodzi z dofinansowania. Dzięki temu Straż Miejska w Chełmie będzie mogła sprawdzać czym mieszkańcy palą w piecach. 

Reklama

Zakup tego specjalistycznego samochodu to dobra wiadomość dla większości mieszkańców Chełma. Auto będzie wyposażone w nowoczesne urządzenia do pomiaru jakości powietrza.

Miejscy urzędnicy w okresie jesienno-zimowym i wiosennym dostają mnóstwo sygnałów o paleniu śmieci przez niektórych mieszkańców. Jednak do tej pory nie dysponowano urządzeniami, które mogą to sprawdzić. Teraz wszystko się zmieni. Nowoczesny wóz dostaną miejscy strażnicy i to oni będą badać jakość powietrza.  Mieszkańcy, którzy w swoich piecach spalają różne śmieci muszą mieć się na baczności, bo kara za to przewinienie może sięgać nawet 5 tysięcy złotych.

– Na początku nie będziemy karać, a jedynie stosować pouczenia. Jednak, jeśli interwencje w tych samych miejscach będą się powtarzały wówczas strażnicy będą nakładali mandaty – wyjaśnia Irena Żółkiewska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM Chełm. – Pojazd będzie wyposażony w najnowszy sprzęt do pomiaru pyłu, co umożliwi dokładną analizę powietrza. Mamy nadzieję, że pojazd taki wyjedzie na ulice Chełma najpóźniej w październiku.

Ekopatrol w Chełmie – jak będzie odbywał się pomiar powietrza?

Auto będzie wyposażone w pyłomierz i specjalną pompkę do pomiaru próbek z komina. Strażnik nie będzie musiał wdrapać się na każdy komin, by sprawdzić jakość powietrza, które się z niego wydobywa. Auto zostanie wyposażone w teleskopowy wysięgnik, by było można pobrać próbkę dymu.

Strażnik może na mieszkańca nałożyć mandat w wysokości 500 złotych, jeśli go nie przyjmiemy, wówczas sprawa trafi do sądu, a tam wysokość kary za spalanie śmieci może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Ekopatrol w Chełmie to dla wielu mieszkańców miasta dobra wiadomość, bo mimo zakazu spalania śmieci na wielu osiedlach domków jednorodzinnych nie jest on przestrzegany. Podobny wóz już od roku jeździ po lubelskich ulicach. Pracownicy tamtejszego urzędu miasta już zauważyli znaczną poprawę jakości powietrza. Jak będzie w Chełmie? Przekonamy się już w tym roku.

Ekopatrol w Chełmie – jak oceniacie tę inwestycję? Czy waszym zdaniem jest ona potrzebna?

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Świetny pomysł ale mogli to rozwiązac za pomocą czujników rozmieszczonych na słupach wysokiego napięcia, wtedy byłby podgląd na całe miasto, a nie jeździć samochodem po wszystkich ulicach

  No votes yet.
  Please wait...
 • pierwszy do kontroli dom z czerwonej cegły koło postoju taksówek na zachodzie!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Dlaczego Irenka Żółkiewska nie zbada jakości wody w Jeziorze Białym po wrzuconym helikopterze, czy przypadkiem się nie rozkłada ze związków chemicznych i różnych metali?
  Może łapówy były za duże…?
  Komunistyczny gmach powinno wraz ze Strażą Chwiejską powinni zamknąć, lub na Majdanek wysłać!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Dlaczego nie ma w Chełmie niezależnego monitoringu w postaci tablicy na miejscu publicznym pokazującym stan powietrza w mieście tylko wydaje sie pieniądze na pseudokontrole służbom podporządkowanym władzy. Wiadomo że wyniki będą takie jakie chce widzieć władza.
  Jaka władza taki jej interes.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Niestety mamy w Chełmie za dużo zakutych łbów którzy z dofinansowania połowę do kieszonki wrzuciło sobie..

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA