REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Ekspresówka do Dorohuska zatwierdzona
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji nowe zadania polegające na rozpoczęciu prac przygotowawczych dla odcinków dróg ekspresowych. Jest wśród nich trasa S12 Piaski – Dorohusk. Jest też rozstrzygnięcie przetargu na opracowanie koncepcji programowej obwodnicy Chełma.

Reklama

Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji sześć zadań polegających na rozpoczęciu bądź kontynuacji prac przygotowawczych dla odcinków dróg ekspresowych. Są to: S16, S17, S19 (Via Carpatia), S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina, S12 Piaski – Dorohusk oraz obwodnicy Ostrołęki w ciągu drogi krajowej nr 53. Łączny koszt wszystkich tych prac przygotowawczych to niemal 77 mln zł.

Ministerstwo Infrastruktury przy zadaniu S12 Piaski – Dorohusk podaje, że prace przygotowawcze będą prowadzone do 2021 r. Celem inwestycji jest poprawa warunków podróżowania i bezpieczeństwa ruchu, poprawa płynności ruchu, zwiększenie przepustowości drogi, ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko, rozwój terenów przyległych.

Program inwestycji obejmuje opracowanie koncepcji programowej w oparciu o uzyskaną decyzję środowiskową oraz przeprowadzenie badań archeologicznych.
Zadanie to nie uwzględnia obwodnicy Chełma.

Obwodnica Chełma to oddzielne zadanie

Wczoraj lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił, że wybrał ofertę firmy Mosty Katowice jako najkorzystniejszą spośród ośmiu, jakie wpłynęły w przetargu na opracowanie koncepcji programowej obwodnicy Chełma. Jeśli w ciągu 10-dni nie wpłyną odwołania od wyboru, to jeszcze w sierpniu GDDKiA podpisze umowę z wykonawcą.

Przypomnijmy, przebieg obwodnicy Chełma o długości około 17 km jest już ustalony decyzją środowiskową i nie podlega zmianie. Mogą pojawić się nowe rozwiązania dotyczące obsługi ruchu lokalnego. Zadaniem projektantów będzie opracowanie analiz i prognozy ruchu, dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej dla celów projektowania dróg, a także dokumentacji geologiczno–inżynierskiej, hydrogeologicznej, geotechnicznej i hydrologiczno-hydraulicznej. To pozwoli zaprojektować ostateczny techniczny wariant realizacji inwestycji i przeprowadzić rozpoznanie podłoża gruntowego. Czas realizacji to 23 miesiące, a koszt około 3,1 mln zł. Efekty pracy projektantów posłużą do opracowania dokumentacji przetargowej na wyłonienie wykonawcy inwestycji w trybie projektuj i buduj (wykonawca może współpracować z GDDKiA przy tym przetargu).

To pierwsze rozstrzygnięcie w przetargu na opracowanie koncepcji programowej dla całego, blisko 75-kilometrowego, odcinka S12 od węzła Piaski Wschód do granicy z Ukrainą. Zadanie podzielono na trzy części i komisja przetargowa ocenia oferty złożone na pozostałe dwie części.

Nowa ekspresówka także do Hrebennego

Za kilka lat poprawią się także warunki podróżowania z Piask do granicy państwa w Hrebennem. To zadanie również znalazło się w grupie ostatnio zatwierdzonych przez Ministerstwo Infrastruktury. Jak podaje resort, inwestycja będzie polegała na budowie drogi ekspresowej S17 w województwie lubelskim. Program inwestycji dotyczy procesu przygotowawczego.

Zakres prac obejmuje opracowanie koncepcji programowej w oparciu o uzyskaną decyzję środowiskową oraz przeprowadzenie badań archeologicznych. Zakres zadania został poszerzony o budowę II jezdni obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego o długości 6,65 km. Prace  będą prowadzone w latach 2018–2021.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Panie Czech od 15 czekam na odpowiedź

  No votes yet.
  Please wait...
 • No i panie Czech,gdzie kokrety?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Krytyka jest,odpowiedzi brak.Normalka.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama