REKLAMA
,
Facebookowy program Agaty Fisz
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

d20 października Pani Prezydent Agata Fisz zakłada swój profil na platformie społecznościowej Facebook, który z miejsca zgromadził grad „lajków”. Zaciekawił mnie jeden komentarz Pana Jerzego Cichowicza, który zdjęcie profilowe Pani Fisz nazwał „inscenizacją”. „Ani jednego papierka, teczki z dokumentami, książki… Takie czyste biurko widywałem tylko w salonach meblarskich” – czytamy.  A może Pani Prezydent tak naprawdę przepracowana nie jest? Może nie potrzebuje rozbudowanej administracji i „komputera w centralnym miejscu”? Komputera, na którym będzie mogła zalogować się na Facebooka, a tam reklamować się, pochwalić się obecnym programem wyborczym. Tylko, czy taki w ogóle istnieje?

Reklama

 

Nawet, gdyby nie potrzebowałaby administracyjnej grupy wsparcia, ci – znajdą się sami. „Jak zostanę wybrany na radnego, będę Cię wspierał ze wszystkich sił” – informuje nas jeden z działaczy. Deklaracja w szczególności dotyczy tworzeniu nowych miejsc pracy i zakładów produkcyjnych. Podobno zainteresowała się nami Specjalna Strefa Ekonomiczna w Mielcu podobno zwiększa toteż szanse na budowę pierwszych przedsiębiorstw. O, ile mnie pamięć nie myli, o owych inwestycjach słyszałem już od dawna,sam wniosek o przyłączenie do strefy miasto złożyło w marcu. Decyzja rządu była pozytywna, a oprócz Chełma do „Euro – ParkuMielec” dołączyła Gmina Dębica oraz grunty prywatne w Częstochowie. Jak na razie inwestycje hamuje nowelizacjarozporządzenia o pomocy publicznej. Jak zostaliśmy poinformowani – jakiekolwiek działania zostaną najwcześniej podjęte w 2015 roku. O strefie ekonomicznej będziemy Państwa informować już niedługo, po rozmowie ze specjalistami.

brama

Całkiem niedawno dobiegły końca prace nad zagospodarowaniem skarpy położonej pomiędzy ulicą Krzywą a placem Gdańskim. Zgadzam się, miasto może być o wiele piękniejsze, ale tylko w wypadku, kiedy „weźmiemy przykład z Zamościa”. Pani Agata sama wspomina, że mieliśmy bramy zwodzone, baszty, mury obronne, tylko w jaki sposób zwabi to potencjalnych turystów? Możliwe, że pocieszy oko, ale symboliczna rekonstrukcja murów miejskich atrakcji nie czyni. W poważnym mieście, tego typuinwestycja przeszłaby bez echa, w Chełmie „wiosnę” czyni otwarcie McDonalda. Przepraszam, ale parskam śmiechem, jeżeli Prezydent Miasta Chełm informuje o utworzeniu „międzynarodowej sieci gastronomicznej” – KFC. Chełm ma się stać konkurencyjnym miastem dla Lublina. Naprawdę? Nie zapominajmy, że nasi sąsiedzi mają wiele knajp, lokalnych restauracji, w którym serwowane jest jedzenie na wysokim poziomie, w Chełmie, zaledwie kilka, ale i z tym bywają problemy.

 

tryb

Klikamy ciut wyżej, a tu zdjęcie nowych trybun na stadionie. Trybuna wschodnia została odbudowana i wyposażona w 1200 miejsc. Modernizacja cieszy kibiców Chełmianki, ale jak zapowiada Pan Stanisław Mościski:  na tym nie zakończymy naszych prac związanych z modernizacją Stadionu Miejskiego. O jakich pracach mowa? Tego nie wiemy. „Fanatycy Chełmianki” zauważają, że krzesełka miały być gotowe dopiero na wiosnę – „żeby tak wybory odbywały się co rok” – informuje nas profil. Przypominamy także, że Pani Agata Fisz zapowiedziała wizytę na jednym z kolejnych meczów Chełmianki! Trzymamy za słowo.

11Co musimy zobaczyć po zmroku? Jak informuje Pani Fisz – „fajne wrażenie” sprawia zmodernizowana ulica 11 Listopada. Ostatnia kadencja samorządu pod względem inwestycji drogowych wypada bardzo dobrze, ale na redakcyjne podsumowanie muszą Państwo jeszcze chwilę poczekać. Tak samo jak na kolejny obiekt handlowy, który miałby dać zatrudnienie sporej liczbie osób. Jak czytamy – „galeria planowana jest z dala od dzielnic mieszkaniowych, przez co nie powinna mieć bezpośredniego wpływu na osiedlowe sklepy”. Tylko pytanie, jakie pieniądze mamy wydawać w galerii handlowej? Gdzie Chełmianie mają je zarobić?

Pod koniec listopada ma być rozstrzygnięty przetarg na wykonanie ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Wojsławickiej, która także będzie poddana modernizacji. „A Raniewicz niech stawia wieżowce z banerami, brawo Agata” – komentuje jeden z użytkowników. Pani Prezydent nie zdołała też odpowiedzieć na pytanie czytelnika, dlaczego przy remoncie ulic. Młodowskiej, Szwoleżerów i 11 Listopada, nie zrobiono ścieżki rowerowej? O nowych drogach rowerowych informuje już później. Trasa obejmie ulice Ceramiczną (od granic miasta za Glinainkami), Szpitalną, fragment ul. Kąpieliskowej, wspomnianą Wojsławicką oraz drogę wzdłuż lasu Borek. Przy lesie Borek oraz PKP Chełm Miasto powstaną też miejsca postojowe. Będzie gdzie jeździć, brawo! W przypadku utworzenia nowych ścieżek, będziemy mogli zatrzymać się w „Parku Międzyosiedlowym”, obszarze położony między osiedlami Kościuszki i XXX lecia. O modernizacji przypomina nam Pani Prezydent, a za zmianą stoją sami mieszkańcy, którzy tą inicjatywę wskazali w głosowaniu nad budżetem obywatelskim. Na zakończenie przypominamy o tym, że „gminy wokół Chełma oplatają się światłowodami”. Chełm nie może być kablową pustynią, dlatego też przypominamy władzy o pomyśle: „Szybki Internet dla każdego”.

 

Inwestycje o których informuje mieszkańców miasta Pani Prezydent Agata Fisz:

1. Ronda: skrzyżowanie ulicy Wojsławickiej i Al. 3- Maja

2. Miejskie drogi: modernizacja dalszego odcinka ul. 11 listopada, aż do ul. Przemysłowej + skrzyżowanie z ul. ks. Brzóski.

3. Ścieżka rowerowa: 6 kilometrów tras ( Ceramiczna, Szpitalna, Kąpieliskowa, Wojsławicka, las Borek) + punkty postojowe

4. Miejsca pracy: nowa galeria handlowa, sieć gastronomiczna KFC

5. Strefa ekonomiczna: niedługo poznamy przedsiębiorstwa gotowe do budowy zakładów

6. Rozrywka/Turystyka: Aquapark Chełm

Czego nadal nie wiemy?

1. Co z Amfiteatrem w Kumowej Dolinie? Dalsze rozbudowywanie stoku?
2. Darmowy Internet dla Chełmian?
3. Co z placem targowym przy ul. Armii Krajowej?
4. Modernizacja placu przed Dworcem Kolejowym w Chełmie?
5. Chełm wielkim węzłem kolejowym?
6. Rozwój centrum kąpieliskowego na Gliniankach.
7. Remont Parku Miejskiego w Chełmie + rozbudowa skateparku.
8. Linie nocne CLA – jedyna możliwość nocnego powrotu z pracy.

9. I punkt najważniejszy – chełmski szpital.

Na powyższe i inne pytania, mamy nadzieję, że odpowie sama Pani Prezydent Agata Fisz. Inicjatywy, o których jesteśmy informowani na jej profilu, są dla mnie całkowicie niewystarczające. Mieszkaniec ważnego miasta w województwie lubelskim, powinien  moim  otrzymać o wiele więcej konkretniejszych relacji na temat planowanych inwestycji. Kiedy zgodzę się z tezą, że miasto pięknieje i porusza się po nim o wiele lepiej niż wcześniej, tak informowanie mieszkańców, jakoby prace zapewni im utworzenie galerii handlowej albo restauracji, jest całkowicie nie na miejscu. Poważne miasto to poważny prezydent. Poważne decyzje, poważne pytania, a w nich m.in. te, które zadałem w tym tekście i na które zechcemy uzyskać odpowiedzi. Zapraszamy do dyskusji!

 

 

Napisz komentarz
 • a widziałeś lewysierpowy77 blogspot com ? tutaj tez zadaja niewygodne pytania…

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA