Trwają „Ferie z WOT” czyli szkolenie ochotników. 67 uczniów, studentów i nauczycieli z województwa lubelskiego właśnie w taki sposób spędza czas wolny od nauki.
O swojej motywacji wstąpienia do WOT mówi szer. Patrycja, nauczycielka języka angielskiego z Chełma:
– Od dziecka mam zamiłowanie do służb mundurowych. Rodzina mnie bardzo wpiera, a zwłaszcza moja babcia, która nalegała, żebym wstąpiła do wojska. Również moi znajomi, którzy służą w lubelskiej brygadzie OT zachęcali mnie, aby iść w ich ślady. WOT to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą służyć w wojsku, a jednocześnie nie chcą rezygnować z dotychczasowego życia zawodowego.
Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz kolejny przygotowała ofertę szkoleń podstawowych, tzw. „szesnastkę” dopasowaną do terminu ferii zimowych. Adresowana jest specjalnie dla dorosłych uczniów, studentów i nauczycieli. Szkolenie zasadnicze rozpoczęło się 4 stycznia br. Ochotnicy ćwiczą na poligonie oraz w koszarach, pod okiem doświadczonych instruktorów z batalionu lubelskiego i zamojskiego. Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, 17 stycznia w Lublinie.
Szer. Kinga z Lublina, studentka pierwszego roku na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe na KUL, mówi:
– Od szkoły podstawowej chciałam służyć w wojsku, ukończyłam liceum mundurowe, a gdy nadarzyła się okazja wstąpiłam do WOT. Służba w wojsku idealnie zgrywa się z nauką – mogę studiować i jednocześnie służyć ojczyźnie. Moja uczelnia to szanuje, wielu moich kolegów na tym kierunku jest już w WOT.
Dostosowanie terminu szkolenia podstawowego do przerwy w nauce, nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. To intensywne szkolenie mające na celu przekazanie kandydatom do TSW podstawowej wiedzy wojskowej. Warto dodać, że cały cykl szkolenia terytorialsów trwa w sumie 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające.