REKLAMA
,
Festiwal Ziemniaka w Horodysku
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W niedzielę nad zalewem Maczuły w Horodysku powitamy jesień. Zapowiada się powrót do tradycji związanych z wykopkami i Festiwal Ziemniaka. Wybieracie się?

Reklama

Będą pieczone ziemniaki, wspólne śpiewy i tańce.  Zagrają nam Kapela Świcy z Grabowca i zespół Cuda Wianki z Dorohuska. A to tylko część atrakcji, jakie zapowiadają organizatorzy Festiwalu Ziemniaka. Wszystko zaplanowali na niedzielę, 4 października, nad Zalewem Maczuły w Horodysku (gmina Leśniowice). Początek o godz. 14:00.

Wykopki były niegdyś okazją do integracji. Zgodnie z przekonaniem, że praca w grupie jest lżejsza, wykopki organizowano gromadnie. Mieszkańcy zbierali się i kolejno, gospodarstwo po gospodarstwie, kopali ziemniaki, marchew, buraki. Ludzie z ośrodka kultury w Leśniowicach zatęsknili za tą tradycją i postanowili ją przywołać.

Stąd zaproszenie dla mieszkańców całej gminy, i nie tyko, do wspólnego świętowania. Na stołach pojawią się tradycyjne dania przygotowane przez uczestniczki warsztatów kulinarnych, z ziemniakami z tegorocznych zbiorów w roli głównej. Zapraszamy wszystkich do degustacji potraw jesiennej kuchni – kuszą organizatorzy.

Nie zabraknie oczywiście pieczonych ziemniaków. A że będzie to ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Spotkania z żywą tradycją w Horodysku”, to zapowiada się wesoło. Do tańca i śpiewu zagrają nam Kapela Świcy z Grabowca i zespół Cuda Wianki z Dorohuska. Wystąpią również inni lokalni artyści.

W trakcie wydarzenia odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego o innej tradycji – Żniwowaniu.

Na wydarzenie zaprasza Koło Gospodyń Wiejskich w Horodysku, wspólnie z Wójtem Gminy Leśniowice, Starostwem Powiatowym w Chełmie oraz Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Leśniowicach.

Wstęp wolny! Pamiętajcie o bezpieczeństwie – dystansie społecznym i maseczkach ochronnych.

***

Festiwal Ziemniaka odbędzie się w ramach projektu „Spotkania z żywą tradycją w Horodysku” realizowanego z dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”, którego beneficjentem jest horodyskie KGW.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
Półtorej godziny do Stołpia
Półtorej godziny do Stołpia
Urząd w czasie zarazy
Urząd w czasie zarazy
Remonty wloką się niemiłosiernie
Remonty wloką się niemiłosiernie
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Na Kolejową jeszcze poczekamy
REKLAMA