REKLAMA
,
Firmy skorzystają ze zwolnienia ze składek
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Twoja firma miała nadpłatę w ZUS i z tego powodu nie skorzystała w pełni ze zwolnienia z opłacania składek? Niedługo to się zmieni. Dzięki najnowszej zmianie przepisów Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rozpatrzy wnioski około 800 tys. przedsiębiorców.

Reklama

Z nowelizacji skorzystają firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie i mimo to omyłkowo lub z powodu obaw opłaciły składki za miesiące objęte umorzeniem. Skorzystają też firmy, które miały na koncie nadpłatę rozliczoną automatycznie na poczet składek. Przedsiębiorcy mogli starać się o zwrot takich nadpłat. Z różnych względów część tego jednak nie zrobiła.

– Zaobserwowaliśmy ten problem już w marcu i w wyniku poprzednich zmian legislacyjnych za ten miesiąc zwolnienie przysługuje bez względu na fakt opłacenia składek albo posiadania nadpłaty. Analiza stosowania prawa w kolejnych miesiącach wskazała, że konieczne jest wprowadzenie tej zasady również w odniesieniu do kwietnia i maja. Natychmiast zaproponowaliśmy zmianę przepisów. Nasza propozycja została pozytywnie przyjęta. Dzięki zmianom więcej firm będzie mogło w pełni skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek. Zdajemy sobie sprawę, że na te zmiany czekali przedsiębiorcy – mówi prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

W skali kraju umorzenia objęły dotychczas niemal 2 mln firm na prawie 12 mld zł. W województwie lubelskim ZUS zwolnił ze składek około 70 tys. przedsiębiorców na prawie 476 mln zł. Dzięki zmianie przepisów, kwota umorzeń będzie większa. Nowelizacja pozwoli w pełni objąć ulgą 800 tys. firm w Polsce.

Zmiana przepisów wejdzie w życie 20 września. Żeby z niej skorzystać, przedsiębiorcy nic nie muszą robić. Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu ponownie rozpatrzy dotychczasowe wnioski o zwolnienie ze składek. Nadpłaty na kontach zostaną przywrócone. O umorzeniu lub jego nowej wysokości ZUS powiadomi przedsiębiorcę na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) lub wyśle taką informację pocztą. Potem płatnik będzie mógł wystąpić do ZUS w wnioskiem o zwrot nadpłaty.

Zakład co roku informuje wszystkich płatników o ich saldzie w ZUS. Dzięki temu wiedzą, czy mają nadpłatę albo zadłużenie na koncie.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na Pokrówkę z przeszkodami
Na Pokrówkę z przeszkodami
Rocznicowy prezent prezydenta
Rocznicowy prezent prezydenta
Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Miasto rusza do walki z wirusem
REKLAMA