REKLAMA
,
Frankowicze tracili, teraz wygrywają
Frankowicze tracili, teraz wygrywają
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Kredyt we frankach szwajcarskich budzi ogromne emocje. Co ciekawe, nie tylko u tych, którzy go zaciągnęli…

Reklama

Choć kredyty frankowe najchętniej brano na zachodzie kraju, w takich miastach jak Chełm, Zamość czy Białystok kredytobiorców we frankach w przeliczeniu na 100 mieszkańców nie było wcale tak mało. Problem dotyczy więc całego kraju, a każdy z nas być może zna chociaż jednego frankowicza. To właśnie skala czyni to zagadnienie tak głośnym, ale nie tylko…

Przed sądami wygrywają

Regularnie śledzę doniesienia w mediach o wygranych tych kredytobiorców, czyli o orzecznictwie, które jest im coraz bardziej przychylne. To budujące, biorąc pod uwagę, że instytucje odpowiedzialne za ochronę konsumentów zawiodły, a kredytobiorcy we frankach zostali pozostawieni sami sobie. Zresztą doskonale podsumował to raport NIK sprzed dwóch lat.

Zapoznałam się też z wieloma historiami frankowiczów. Zdecydowana ich większość terminowo płaci raty. Są jednak i tacy, którzy stracili wszystko. Jednym zlicytowano mieszkanie, inni pracują ponad miarę, by móc spłacać kredyt, przypłacają to zdrowiem i problemami rodzinnymi. Czy to ich wina, że bezgranicznie zawierzyli bankom, które – podkreślę – są instytucjami zaufania publicznego?

Frankowicze sami sobie winni? 

Z drugiej strony słychać głosy tych, którzy kredytów we frankach nie brali. Teraz nie mogą pogodzić się z faktem, że frankowicze wygrywają w sądach. Zarzuca im się, że byli cwani, bo chcieli płacić mniej i kupić większe mieszkania. Co jest w tym złego, skoro prawo im na to pozwalało? To nie oni je łamali, ale banki, które umieszczały niedozwolone klauzule w umowach o kredyt hipoteczny. Te bowiem wysoce naruszyły interesy konsumentów i są podstawą do stwierdzenie nieważności takiej umowy.

Spotkałam się z opiniami, że frankowicze to ci, co kupowali mieszkania pod wynajem, że mają już wiele nieruchomości, więc współczucie im się nie należy. Z moich doświadczeń wynika coś zupełnie innego. Moi klienci to nie krezusi, ale zwykli obywatele, którym zamarzyło się własne mieszkanie. Jeśli mogę im pomóc w tym, by uwolnić ich od toksycznego kredytu, to to zrobię. „Adwokat nie jest od tego, żeby klienta osądzać. Naszym zadaniem jest mu pomagać” – jak powiedział John Grisham, którego większość z nas pewnie zna jako pisarza, ale to także prawnik.

Skoro banki niebezpieczny produkt związany z ryzykiem walutowym opakowały w coś budzącego większe zaufanie – w kredyt hipoteczny, to coś wydaje się nie tak. Jeśli nie wyedukowały odpowiednio potencjalnych kredytobiorców w zakresie ryzyka walutowego, nie stosując się do zaleceń KNF, to budzi to moje wątpliwości co do uczciwości ich praktyk. Twarde prawo, ale prawo. A ja jestem tu po to, by pomóc w jego egzekwowaniu. Ferowanie wyroków zostawmy sądom, ostatecznie to one przyznają rację jednej lub drugiej stronie.

O autorce:

wanda sielewiczWanda Sielewicz, doktorantka prawa Uniwersytetu Warszawskiego, ekonomista, magister prawa francuskiego o specjalności Francuskie i Europejskie Prawo Biznesowe Uniwersytetu w Poitiers. Jej najnowszy projekt, mamkredytwefrankach.pl, skupia się na pomocy frankowiczom. Doświadczenie zawodowe zdobywała w warszawskich kancelariach prawnych, zajmując się prawem handlowym oraz procesowym o specjalności odszkodowawczej. Jej konik to odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne pozbawienie wolności i odszkodowania za nieruchomości przejęte dekretem Bieruta.

Napisz komentarz
 • konkretne stanowisko! i słusznie!

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Na Pokrówkę z przeszkodami
  Na Pokrówkę z przeszkodami
  Rocznicowy prezent prezydenta
  Rocznicowy prezent prezydenta
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  REKLAMA