REKLAMA
,
Gabinety dentystyczne wrócą do szkół?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Do szkół powinny wrócić gabinety zdrowia z pielęgniarkami lub higienistkami oraz gabinety stomatologiczne – twierdzi resort zdrowia. Pierwszych gabinetów, moglibyśmy się spodziewać w roku szkolnym 2018/2019.

Każda szkoła posiadałaby gabinet zdrowia oraz gabinet profilaktyki zdrowotnej. W większych szkołach higienistka i pielęgniarka dostępna byłaby na stałe, a w mniejszych – okresowo. Do szkół mieliby powrócić również dentyści. Te placówki, gdzie nie ma gabinetu odwiedzane byłyby przez tzw. dentobusy. Taki mobilny gabinet miałby zajmować się zarówno profilaktyką, jak i leczeniem.

Reklama

Jesteśmy bardzo zainteresowani, żeby ochrona zdrowia wspierała oświatę. Muszą się jednak znaleźć na to pieniądze. Pomieszczenia w szkołach na pewno będą. Trzeba je dostosować do standardów i znaleźć fundusze na zatrudnienie specjalistów – mówi Augustyn Okoński, dyrektor wydziału nadzorującego oświatę w chełmskim magistracie.

Kto byłby odpowiedzialny za gabinety? Według ministerstwa samorząd terytorialny zapewniłby odpowiednie pomieszczenia, a resort zdrowia w ramach programu rządowego finansowałby wyposażenie. Z kolei różne podmioty, które byłyby lokowane w tych gabinetach czy dentobusach, wykonywałyby świadczenia zdrowotne finansowane przez NFZ.

W Ministerstwie Zdrowia przygotowywane są założenia do ustawy o medycynie szkolnej, które obejmują właśnie m.in. dentobusy. Przygotowywany jest też program wsparcia dla szkół, dla odtworzenia dawnego systemu funkcjonowania gabinetów.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA