REKLAMA
,
Galeria Atelier przenosi nas na Kazimierz
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nową wystawę pokaże w czwartek chełmska Galeria Atelier. Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii „Remuh” oraz spotkanie z Adamem  Gryczyńskim.

Reklama

Krakowska dzielnica Kazimierz to obiekt fascynacji fotografa Adama Gryczyńskiego. Efekty tej fascynacji, ale także spotkań z ludźmi, rozmów o dramatycznej historii Żydów w Polsce, można będzie zobaczyć na wystawie „Remuh”. W czwartek wieczorem (6 sierpnia) zobaczymy ją w chełmskiej Galerii Atelier. Zapraszamy na wernisaż, na godz. 18.00 oraz spotkanie z autorem.

Synagoga Remuh znajduje się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Szerokiej. Wraz z przylegającym do niej starym cmentarzem tworzą unikalny i bezcenny zespół żydowskiej architektury i sztuki sakralnej sięgający XVI wieku. Jak opowiada autor wystawy, krakowski Kazimierz budził jego fascynację od wczesnego dzieciństwa. Od kiedy w latach 60. przychodził na ulicę Szeroką do mieszkających tam wujostwa.
Chociaż dzielnica ta była wtedy mocno zniszczona i zaniedbana – wspomina Adam Gryczyński dla portalu foto-info.plto chętnie urządzałem tam wędrówki, a zaglądanie ukradkiem na małe podwórka, w różne zaułki i zakamarki, sprawiało mi pewnego rodzaju przyjemność. (…) Potem, szczególnie chętnie wybierałem się tam samotnie na dłuższe spacery, w okresie gdy chodziłem już do liceum i na studia (w latach 70.). Choć wcześniej nie uświadamiałem sobie tego tak wyraźnie jak dzisiaj, to prawdopodobnie wtedy dość mocno „uczuliłem” się na historię, zabytki przeszłości oraz odnajdywanie w różnych starych przedmiotach okruchów wspomnień o ludziach, których już nie ma.
Wyrazem tych zainteresowań są fotografie utrzymane w nostalgicznym klimacie i specyficznym, zielonkawym kolorycie pokazywane na wystawie „Remuh”. Zostały one współcześnie (2009) opracowane przy użyciu komputera, a autor wykonał je w marcu 1986 roku. Było to podczas wizyty na tamtejszym cmentarzu, kiedy nieoczekiwanie poznał widocznych na zdjęciach Żydów przybyłych z pielgrzymką z Izraela.
Nie wiem, czy kiedykolwiek jeszcze spotkam tamtych ludzi, lecz to wszystko wywarło na mnie niezatarty wpływ przywołując refleksje, które chciałem utrwalić nadając im odpowiednią do rangi tematu i mojej wyobraźni formę – mówi autor.
Zapraszamy do Galerii Atelier w czwartek, 6 sierpnia, godz. 18.00. Wstęp wolny!

***

Adam Gryczyński – pedagog, artysta-fotografik, animator kultury, redaktor. Urodzony w 1957 r. w Krakowie. W 1981 r. ukończył pedagogikę i wyższy kurs fotograficzny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1983 roku jest kierownikiem działu fotograficzno-filmowego w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie w Foto-Galerii urządził ponad 300 wystaw. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych pokazywanych w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Niemczech, Brazylii, Rosji, Norwegii, we Włoszech.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA