REKLAMA
,
Galeria Atelier zabiera nas na Kazimierz
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nową wystawę pokaże dzisiaj chełmska Galeria Atelier. Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii „Remuh” oraz spotkanie z Adamem Gryczyńskim.

Reklama

Krakowska dzielnica Kazimierz to obiekt fascynacji fotografa Adama Gryczyńskiego. Efekty tej fascynacji, ale także spotkań z ludźmi, rozmów o dramatycznej historii Żydów w Polsce, można zobaczyć na wystawie „Remuh”. Dzisiaj wieczorem (6 sierpnia) zobaczymy ją w chełmskiej Galerii Atelier. Zapraszamy na wernisaż, na godz. 18.00, oraz spotkanie z autorem.

Synagoga Remuh znajduje się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Szerokiej. Wraz z przylegającym do niej starym cmentarzem tworzą unikalny i bezcenny zespół żydowskiej architektury i sztuki sakralnej sięgający XVI wieku. Jak opowiada autor zdjęć, krakowski Kazimierz budził jego fascynację od dzieciństwa.
Chociaż dzielnica ta była wtedy mocno zniszczona i zaniedbana – wspomina Adam Gryczyński dla portalu foto-info.plto chętnie urządzałem tam wędrówki, a zaglądanie ukradkiem na małe podwórka, w różne zaułki i zakamarki, sprawiało mi pewnego rodzaju przyjemność. (…) Potem szczególnie chętnie wybierałem się tam samotnie na dłuższe spacery, w okresie gdy chodziłem już do liceum i na studia (w latach 70.). Choć wcześniej nie uświadamiałem sobie tego tak wyraźnie jak dzisiaj, to prawdopodobnie wtedy dość mocno „uczuliłem” się na historię, zabytki przeszłości oraz odnajdywanie w różnych starych przedmiotach okruchów wspomnień o ludziach, których już nie ma.
Wyrazem tych zainteresowań są fotografie utrzymane w nostalgicznym klimacie i specyficznym, zielonkawym kolorycie pokazywane na wystawie „Remuh”. Autor wykonał je w marcu 1986 roku. Było to podczas wizyty na tamtejszym cmentarzu, kiedy nieoczekiwanie poznał widocznych na zdjęciach Żydów przybyłych z pielgrzymką z Izraela.
Nie wiem, czy kiedykolwiek jeszcze spotkam tamtych ludzi, lecz to wszystko wywarło na mnie niezatarty wpływ przywołując refleksje, które chciałem utrwalić nadając im odpowiednią do rangi tematu i mojej wyobraźni formę – mówi autor.
Zapraszamy do Galerii Atelier w czwartek, 6 sierpnia, godz. 18.00. Wstęp wolny!

***

Adam Gryczyński – pedagog, artysta-fotografik, animator kultury, redaktor. Urodzony w 1957 r. w Krakowie. W 1981 r. ukończył pedagogikę i wyższy kurs fotograficzny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1983 roku jest kierownikiem działu fotograficzno-filmowego w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie w Foto-Galerii urządził ponad 300 wystaw. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych pokazywanych w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Niemczech, Brazylii, Rosji, Norwegii, we Włoszech.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na Pokrówkę z przeszkodami
Na Pokrówkę z przeszkodami
Rocznicowy prezent prezydenta
Rocznicowy prezent prezydenta
Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Miasto rusza do walki z wirusem
REKLAMA