REKLAMA
,
Garną się do OT
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ponad 100 kandydatów zgłosiło się w Chełmie do terytorialnej służby wojskowej. W ramach drugiej edycji projektu „Wakacje z WOT” rozpoczęli swoje pierwsze szkolenie podstawowe.

Reklama

To już druga edycja projektu „Wakacje z WOT” organizowanego w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Projekt adresowany jest głównie do pełnoletnich uczniów, studentów oraz nauczycieli, którzy w czasie wolnym od nauki chcą przejść podstawowe szkolenie wojskowe i rozpocząć swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej.

Wakacyjne edycje szkolenia podstawowego, tzw. „szesnastki” cieszą się dużym zainteresowaniem osób młodych w naszym województwie. W siedzibie 24 Batalionu Lekkiej Piechoty w Chełmie, w sobotę rano (27 lipca) stawiło się 109 ochotników. Wśród nich najwięcej było uczniów i studentów (70 osób).

Szkolenie, mimo wakacji, nie różni się od szkoleń podstawowych organizowanych w WOT. To szesnaście dni bardzo intensywnych zadań, które są  wyzwaniem i sprawdzianem dla kandydatów. Pierwszy dzień to wcielenie czyli sprawy formalne, badania i testy sprawnościowe. Następne dni to już wyłącznie zajęcia praktyczne organizowane na terenie jednostki, na strzelnicach i pasach taktycznych, podczas których  ochotnicy mają okazję zapoznać się z podstawami strzelectwa, taktyki, topografii, łączności i pierwszej pomocy medycznej.
Finałem jest tzw. „pętla taktyczna”, czyli sprawdzian zdobytych umiejętności. Szkolenie zwieńczy uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 11 sierpnia br. w Puławach.

„Szesnastka” otwiera trzyletni cykl szkoleniowy Terytorialsów, który podzielony jest na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w systemie weekendowym, w ramach tzw. szkoleń rotacyjnych, organizowanych w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Ponadto raz w roku każdym żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym organizowanym na poligonie. 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA