REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Na Gliniankach bez zmian
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Chełmskie glinianki czekają od lat na zagospodarowanie. Miasto ma podobno pomysły na urządzenie kąpieliska, ale brakuje pieniędzy i partnerów do tej inwestycji. 

Hasło “Będziemy aplikować na projekty” wiceprezydent Józef Górny jak mantrę powtarza od pewnego czasu. Tak było rok temu, kiedy Urząd Marszałkowski ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z rewitalizacją zdegradowanych terenów z przeznaczeniem na wypoczynek i rekreację. Władze miasta miały złożyć wniosek aplikacyjny do końca września ubiegłego roku. Do tej pory było nie pojawiły się jednak żadne informacje w tej sprawie. Urząd Miasta szukał również inwestorów, którzy wyłożyliby pieniądze na utworzenie tam Centrum Sportów Wodnych. W zamian miasto miało udostępnić obiekt na 10-20 lat.

W 2010 roku pojawiła się informacja, że kąpieliskiem zajmie się konsorcjum firm z Chełma i Woli Uhruskiej. Po wyborach samorządowych (listopad 2010) konsorcjum zniknęło. Kolejnych inwestorów nie przekonała nawet późniejsza uchwała o obniżeniu czynszu dzierżawnego. “Glinianki” nie doczekały się również rewitalizacji w ramach naboru ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Środowiska. Tutaj wartość projektu sięgała 6,5 mln zł.

Co ciekawe, chełmianie od lat słyszą, że koncepcja na Glinianki jest gotowa, ale w Strategii Rozwoju Miasta Chełm na lata 2015-2020 czytamy, że była dopiero “opracowywana”.

Mieszkańcy od lat wskazują, że warto inwestować w Glinianki i potrzebne jest tu kąpielisko z prawdziwego zdarzenia. O to, jakie są plany miasta w tej sprawie pytał na ostatniej sesji radny Dariusz Grabczuk.

W budżecie jest 225 tys. zł na udział własny, według których moglibyśmy aplikować na projekty – zgodnie z przewidywaniami odpowiedział Józef Górny.

Na razie nie spodziewajmy się wielkich zmian. Nawet jeżeli pojawi się perspektywa dofinansowania, to nie wiadomo, czy urzędnicy będą potrafili napisać porządny wniosek – mówi Tomasz, nasz czytelnik.

***

Wszystkich, którzy chcą się pochlapać w wodzie w granicach miasta, mimo wszystko  zapraszamy na Glinianki od najbliższego piątku 23 czerwca. Badanie wody, które zostało przeprowadzone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, stwierdziło przydatność wody do kąpieli. Dyżury codziennie będzie pełniło 2 ratowników w godz. od 10.00 do 18.00.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*