REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Ostatnie dni na głosowanie na Klęczące drzewo!
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Tylko do końca lutego możemy oddawać głosy na Europejskie Drzewo Roku 2019. Polskim kandydatem do tego tytułu jest Klęczące drzewo z Krasnegostawu.

Odbywający się od 9 lat plebiscyt, w którym biorą udział najciekawsze europejskie drzewa, stał się jednym z najbardziej popularnych międzynarodowych konkursów. W ubiegłym roku w głosowaniu oddano 200 tys. głosów. W tegorocznej edycji bierze udział 15 krajów. Polskim kandydatem do tytułu Europejskiego Drzewa Roku jest Klęczące drzewo z Krasnegostawu, które zostało Drzewem Roku 2018 w polskiej edycji konkursu organizowanej przez Klub Gaja. Pisaliśmy o tym tutaj.

 – Polskie Klęczące drzewo z Krasnegostawu – klon jesionolisty to najmłodszy uczestnik tegorocznego konkursu. Jednak choć liczy dopiero 65 lat, to jego historia pełna jest zaskakujących wydarzeń. Jest najbardziej charakterystycznym drzewem w mieście ze względu na swój niezwykły kształt – jego pień opada w dół, a następnie wznosi się do góry. Na początku XXI wieku, w związku z planami rewitalizacji miejskiego rynku, klon wraz z całym drzewostanem miał zostać wycięty. Drzewo uznano wtedy za „nieestetyczne i zdeformowane”. Decyzja ta spotkała się ze stanowczym sprzeciwem mieszkańców i ostatecznie drzewo zostało uratowane. Z czasem klon stał się swoistą atrakcją turystyczną, popularnym obiektem dla fotografów, tematem prac plastycznych, miejscem zabaw dzieci, a także został uwieczniony na znaczku pocztowym. To także symbol wielkiej determinacji i zaangażowania mieszkańców w ratowanie drzew w mieście –  mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku w Polsce.

Klęczące drzewo z Krasnegostawu zostało zgłoszone do polskiego konkursu Drzewo Roku 2018 przez stowarzyszenie Krasnostawski Ruch Ekologiczny „VIRIDIS”. I wygrało!

Teraz startuje w europejskiej edycji konkursu. Ma 14 konkurentów.

Głosowanie potrwa do końca lutego. Liczba oddanych głosów na poszczególne drzewa jest od kilku dni utajniona. W ten sposób miłośnicy drzew nie poznają zwycięzcy aż do dnia ogłoszenia wyników, które zaplanowano na 19 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W finale biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce już po raz 9. konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

Zobacz zdjęcia, przeczytaj historie drzew biorących udział w konkursie i ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO – Klęczące drzewo z Krasnegostawu – na www.treeoftheyear.org. Tylko do czwartku!

Dowiedz się więcej o Klęczącym drzewie i konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku >>>

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*