REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Godzina “W” – zatrzymaj się!
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

W najbliższą sobotę, 1 sierpnia, będziemy obchodzić 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Był to jeden z największych zrywów narodowych w historii Polski, a zarazem jeden z najbardziej tragicznych.

Reklama

Decyzję o zaakceptowaniu powstania wydał dowódca AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski w ramach akcji „Burza”. Dowódcą został mianowany płk. Antoni Chruściel ps. „Monter”. Zorganizowana przez Armię Krajową insurekcja przeciwko niemieckiemu okupantowi trwała 63 dni. Przez ten okres mieszkańcy Warszawy mogli chociaż przez chwilę poczuć się wolnymi. Mimo ogromnego zaangażowania i woli walki obrońców stolicy powstanie zakończyło się niepowodzeniem. Hitler wydał rozkaz zrównania z ziemią Warszawy oraz eksterminacji miejscowej ludności. Wszystkiemu zza Wisły przyglądała się „braterska” Armia Czerwona. W powstaniu zginęło oraz zaginęło ok. 18 tys. ludzi oraz 25 tys. zostało rannych. Do niewoli dostało się ok. 15 tys. żołnierzy i oficerów. Straty ludności cywilnej wyniosły ponad 180 tys. zabitych.

Dziś bez względu na ocenę słuszności Powstania Warszawskiego należy oddać hołd wszystkim bohaterom stolicy, którzy za wolność Ojczyzny oddali swe życie. Dlatego też zachęcamy, aby w najbliższą sobotę o godzinie 17:00, kiedy w naszym mieście zaczną wyć syreny, zatrzymać się i chociaż przez  60 sekund wspomnieć Powstańców Warszawskich.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • A następnie przyjść na koncert “Godzina W” do CHDK

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama