REKLAMA
,
Gospodarcze centrum dla młodych
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chciałoby się powiedzieć – nareszcie! Chełmski samorząd podpisał umowę na budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej. Jego wykonawcą została warszawska firma Anna-Bud sp. z o.o. Firma przejęła już plac budowy, a na realizację inwestycji ma zalewie 13 miesięcy.

Reklama
Gospodarcze centrum dla młodych umożliwi prowadzenie działalności gospodarczej wszystkim podmiotom. Zwłaszcza zaś nowym, młodym przedsiębiorcom, przez co będzie wspierać rozwój innowacyjnego i kreatywnego przemysłu w naszym regionie.

To jedna z najważniejszych inwestycji w Chełmie w ostatnich latach. Projekt ma rozwinąć przedsiębiorczość w naszym mieście i dać szansę młodym ludziom na to, żeby swoją pierwszą działalność gospodarczą mogli rozpocząć i realizować właśnie w Chełmie, żeby nie musieli szukać potrzebnej powierzchni poza granicami miasta – mówił po podpisaniu umowy Jakub Banaszek, prezydent Chełma

Skąd się wzięły pieniądze

Nie byłoby tego przedsięwzięcia gdyby nie unijne fundusze. Pieniądze na jego sfinansowanie pochodzą bowiem z puli przeznaczonej na realizację tzw. Strategicznych Inwestycji Terytorialnych (SIT). Objęły one na Lubelszczyźnie Białą Podlaską, Chełm, Puławy i Zamość (Lublin ma odrębny program – ZIT). Nie wdając się w szczegóły można więc stwierdzić, że na SIT przeznaczone zostały poza konkursem pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Samorządy starając się o nie, musiały jednak spełnić wszystkie kryteria unijnych projektów. Chełmskie propozycje, które miały byś sfinansowane z pieniędzy SIT przygotowała jeszcze ekipa Agaty Fisz. Na poniższej mapie możecie zobaczyć je wszystkie.

Koszty rosną

Realizacja tych projektów szła – jak większość przedsięwzięć w tamtym czasie – bardzo opornie. Pojawiły się nawet sygnały, że miasto zrezygnuje z budowy Centrum. Po szczegółowej analizie kosztów tej inwestycji okazało się bowiem, że została ona nieoszacowana. Z zakładanych pierwotnie 22 mln zł, koszt znacznie urósł. W lutym 2019 roku świeżo wybrany prezydent Banaszek pisał w mediach społecznościowych:
Pamiętam, jak na moje biurko trafiła notatka służbowa z informacją, że po wykonanej analizie realna wartość inwestycji to ponad 39 mln zł.
Starania nowej ekipy przyniosły skutek – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zarządzający RPO WL zgodził się na zwiększenie wartość projektu do kwoty ponad 39,4 mln zł. W tym z unijnej kasy na ten cel pójdzie ponad 27,3 mln zł (szczegóły znajdziecie tutaj). Po przypomnieniu tej historii zrozumiałe staje się początkowe westchnienie – chciałoby się powiedzieć – nareszcie!
Chełmski samorząd podpisał właśnie umowę na budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej. Jego wykonawcą została warszawska firma Anna-Bud sp. z o.o. Firma przejęła już plac budowy, a na realizację inwestycji ma zalewie 13 miesięcy.  W ciągu niewiele ponad roku przy ulicy Ceramicznej ma powstać od zera nowoczesny kompleks Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej.

Zaplecze dla młodych firm

Centrum to projekt skierowany na pomoc dla młodych przedsiębiorców w naszym mieście.  Na obszarze około 4,3 hektara stanąć ma kompleks produkcyjno-biurowy, w którym będzie mogło rozpocząć działalność nawet kilkadziesiąt firm. Będą tam hale produkcyjne i magazynowe, część biurowa, drogowa sieć wewnętrzna, parkingi, itd. Teren ma być kompleksowo uzbrojony w niezbędne media, pojawi się także układ komunikacyjny z drogami, placami manewrowymi, chodnikami, parkingami, oświetleniem i pasem zieleni.
– Specjalizujemy się w budownictwie przemysłowym i kubaturowym. Wykonaliśmy wiele tego typu obiektów, m.in. w starachowickiej strefie gospodarczej. Choć termin na realizację centrum jest krótki, to jak najbardziej realny – zapewnił po podpisaniu umowy Jarosław Ziętal, Dyrektor ds Realizacji w firmie budowlanej Anna-Bud..
Firma za swoje usługi otrzyma blisko 30 mln zł, z czego 85% stanowi dotacja z RPO WL na lata 2014-2020.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA