REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Gospodarcze centrum dla młodych
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chciałoby się powiedzieć – nareszcie! Chełmski samorząd podpisał umowę na budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej. Jego wykonawcą została warszawska firma Anna-Bud sp. z o.o. Firma przejęła już plac budowy, a na realizację inwestycji ma zalewie 13 miesięcy.

Reklama
Gospodarcze centrum dla młodych umożliwi prowadzenie działalności gospodarczej wszystkim podmiotom. Zwłaszcza zaś nowym, młodym przedsiębiorcom, przez co będzie wspierać rozwój innowacyjnego i kreatywnego przemysłu w naszym regionie.

To jedna z najważniejszych inwestycji w Chełmie w ostatnich latach. Projekt ma rozwinąć przedsiębiorczość w naszym mieście i dać szansę młodym ludziom na to, żeby swoją pierwszą działalność gospodarczą mogli rozpocząć i realizować właśnie w Chełmie, żeby nie musieli szukać potrzebnej powierzchni poza granicami miasta – mówił po podpisaniu umowy Jakub Banaszek, prezydent Chełma

Skąd się wzięły pieniądze

Nie byłoby tego przedsięwzięcia gdyby nie unijne fundusze. Pieniądze na jego sfinansowanie pochodzą bowiem z puli przeznaczonej na realizację tzw. Strategicznych Inwestycji Terytorialnych (SIT). Objęły one na Lubelszczyźnie Białą Podlaską, Chełm, Puławy i Zamość (Lublin ma odrębny program – ZIT). Nie wdając się w szczegóły można więc stwierdzić, że na SIT przeznaczone zostały poza konkursem pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Samorządy starając się o nie, musiały jednak spełnić wszystkie kryteria unijnych projektów. Chełmskie propozycje, które miały byś sfinansowane z pieniędzy SIT przygotowała jeszcze ekipa Agaty Fisz. Na poniższej mapie możecie zobaczyć je wszystkie.

Koszty rosną

Realizacja tych projektów szła – jak większość przedsięwzięć w tamtym czasie – bardzo opornie. Pojawiły się nawet sygnały, że miasto zrezygnuje z budowy Centrum. Po szczegółowej analizie kosztów tej inwestycji okazało się bowiem, że została ona nieoszacowana. Z zakładanych pierwotnie 22 mln zł, koszt znacznie urósł. W lutym 2019 roku świeżo wybrany prezydent Banaszek pisał w mediach społecznościowych:
Pamiętam, jak na moje biurko trafiła notatka służbowa z informacją, że po wykonanej analizie realna wartość inwestycji to ponad 39 mln zł.
Starania nowej ekipy przyniosły skutek – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zarządzający RPO WL zgodził się na zwiększenie wartość projektu do kwoty ponad 39,4 mln zł. W tym z unijnej kasy na ten cel pójdzie ponad 27,3 mln zł (szczegóły znajdziecie tutaj). Po przypomnieniu tej historii zrozumiałe staje się początkowe westchnienie – chciałoby się powiedzieć – nareszcie!
Chełmski samorząd podpisał właśnie umowę na budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej. Jego wykonawcą została warszawska firma Anna-Bud sp. z o.o. Firma przejęła już plac budowy, a na realizację inwestycji ma zalewie 13 miesięcy.  W ciągu niewiele ponad roku przy ulicy Ceramicznej ma powstać od zera nowoczesny kompleks Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej.

Zaplecze dla młodych firm

Centrum to projekt skierowany na pomoc dla młodych przedsiębiorców w naszym mieście.  Na obszarze około 4,3 hektara stanąć ma kompleks produkcyjno-biurowy, w którym będzie mogło rozpocząć działalność nawet kilkadziesiąt firm. Będą tam hale produkcyjne i magazynowe, część biurowa, drogowa sieć wewnętrzna, parkingi, itd. Teren ma być kompleksowo uzbrojony w niezbędne media, pojawi się także układ komunikacyjny z drogami, placami manewrowymi, chodnikami, parkingami, oświetleniem i pasem zieleni.
– Specjalizujemy się w budownictwie przemysłowym i kubaturowym. Wykonaliśmy wiele tego typu obiektów, m.in. w starachowickiej strefie gospodarczej. Choć termin na realizację centrum jest krótki, to jak najbardziej realny – zapewnił po podpisaniu umowy Jarosław Ziętal, Dyrektor ds Realizacji w firmie budowlanej Anna-Bud..
Firma za swoje usługi otrzyma blisko 30 mln zł, z czego 85% stanowi dotacja z RPO WL na lata 2014-2020.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama