REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Gospodynie z Horodyska docenione
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Koła Gospodyń Wiejskich z Horodyska, Mniszka i Węglina to laureaci konkursu „Piękno tradycji we współczesnym świecie”. Jego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Reklama

Do konkursu przystąpiło 30 Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) z województwa lubelskiego. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu historii najbliższej okolicy, przy wykorzystaniu dowolnych technik, takich jak np.: techniki multimedialne, opis czy praca plastyczna. 

Chodziło przy tym o propagowanie dziedzictwa kulturowego oraz zachęcenie przedstawicieli lokalnych społeczności do poszukiwania, odkrywania i utrwalania lokalnej tradycji i wiedzy o kulturze swojego regionu.

KGW w Horodysku (powiat chełmski) przygotowało na konkurs film ukazujący szczegóły obrzędu żniwowania. Okres żniw był prawdziwą uroczystością, któremu towarzyszyły zapomniane już dzisiaj obrzędy. Film zaczyna się od wymownych słów:

Kiedy obejrzymy się za siebie: wstecz, wstecz w naszą przeszłość, o to jedno pokolenie, to zobaczymy, że nasze życie wyglądało zupełnie inaczej. Życie było pełne niebezpieczeństw, pełne wielu chorób, z którymi nie potrafiliśmy sobie poradzić jako cywilizacja, obarczone ogromne ciężką pracą i wieloma trudami, czy było jednak mniej szczęśliwe?

Zdaniem mieszkańców Horodyska, wcale nie. Wspominając żniwowanie są pełni radości. I jak twierdzą:

…dawniej to była prawdziwa wieś, ale było fajnie, ile ludzi było na polu, jakie było współczucie, solidarność, a jak te przepiórki śpiewały, to było życie.

KGW w Mniszku (powiat kraśnicki) przygotowało prezentację przedstawiającą istotę pielęgnowania zwyczajów jako elementu zachowania więzi pokoleniowej. Natomiast KGW w Węglinie (powiat kraśnicki) w prezentacji oraz filmie pokazało żywe tradycje swoich okolic.

– Cieszę się, że możemy poszczycić się tak dużą ilością aktywnie działających Kół Gospodyń Wiejskich, które dbają nie tylko o „ocalenie od zapomnienia” naszych tradycji i zwyczajów, lecz potrafią także zaktywizować lokalną społeczność i dbają o międzypokoleniową integrację – mówi Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Zwycięskie koła otrzymały w nagrodę łącznie ponad trzydzieści kompletów regionalnych strojów ludowych: KGW w Horodysku dostało ludowe stroje chełmskie, a KGW w Mniszku oraz KGW w Węglinie stroje krzczonowskie

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama