REKLAMA
,
Gospodynie z Horodyska docenione
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Koła Gospodyń Wiejskich z Horodyska, Mniszka i Węglina to laureaci konkursu „Piękno tradycji we współczesnym świecie”. Jego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Reklama

Do konkursu przystąpiło 30 Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) z województwa lubelskiego. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu historii najbliższej okolicy, przy wykorzystaniu dowolnych technik, takich jak np.: techniki multimedialne, opis czy praca plastyczna. 

Chodziło przy tym o propagowanie dziedzictwa kulturowego oraz zachęcenie przedstawicieli lokalnych społeczności do poszukiwania, odkrywania i utrwalania lokalnej tradycji i wiedzy o kulturze swojego regionu.

KGW w Horodysku (powiat chełmski) przygotowało na konkurs film ukazujący szczegóły obrzędu żniwowania. Okres żniw był prawdziwą uroczystością, któremu towarzyszyły zapomniane już dzisiaj obrzędy. Film zaczyna się od wymownych słów:

Kiedy obejrzymy się za siebie: wstecz, wstecz w naszą przeszłość, o to jedno pokolenie, to zobaczymy, że nasze życie wyglądało zupełnie inaczej. Życie było pełne niebezpieczeństw, pełne wielu chorób, z którymi nie potrafiliśmy sobie poradzić jako cywilizacja, obarczone ogromne ciężką pracą i wieloma trudami, czy było jednak mniej szczęśliwe?

Zdaniem mieszkańców Horodyska, wcale nie. Wspominając żniwowanie są pełni radości. I jak twierdzą:

…dawniej to była prawdziwa wieś, ale było fajnie, ile ludzi było na polu, jakie było współczucie, solidarność, a jak te przepiórki śpiewały, to było życie.

KGW w Mniszku (powiat kraśnicki) przygotowało prezentację przedstawiającą istotę pielęgnowania zwyczajów jako elementu zachowania więzi pokoleniowej. Natomiast KGW w Węglinie (powiat kraśnicki) w prezentacji oraz filmie pokazało żywe tradycje swoich okolic.

– Cieszę się, że możemy poszczycić się tak dużą ilością aktywnie działających Kół Gospodyń Wiejskich, które dbają nie tylko o „ocalenie od zapomnienia” naszych tradycji i zwyczajów, lecz potrafią także zaktywizować lokalną społeczność i dbają o międzypokoleniową integrację – mówi Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Zwycięskie koła otrzymały w nagrodę łącznie ponad trzydzieści kompletów regionalnych strojów ludowych: KGW w Horodysku dostało ludowe stroje chełmskie, a KGW w Mniszku oraz KGW w Węglinie stroje krzczonowskie

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA