REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Gowin przywiózł pieniądze
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Chełmska PWSZ dostała ponad 16 mln na budowę pasa betonowego na lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Dzisiaj Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, podpisał z uczelnią umowę w tej sprawie.

Jarosław Gowin był dzisiaj w Chełmie. Podejmowali go pracownicy i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Głównym tematem spotkania była Konstytucja dla Nauki czyli reforma szkolnictwa wyższego.

Dla chełmskiego środowiska najważniejsze było jednak podpisanie umowy między MNiSW a PWSZ w sprawie dofinansowania budowy pasa betonowego na uczelnianym lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Kwota ponad 16 mln zł pozwoli na rozpoczęcie – jeszcze w tym roku – budowy pasa o długości 1020 m i szerokości 30 m. To w sposób zdecydowany rozszerzy możliwości szkolenia pilotów, ale także pozwoli na lądowanie pod Chełmem większych maszyn lotniczych m.in. małych statków pasażerskich.

Pas betonowy to także początek realizacji większego projektu, który zakłada m.in. budowę specjalnego hangaru, gdzie będzie możliwość komercyjnego przeprowadzania remontów oraz napraw niemalże wszystkich rodzajów samolotów.

Jak zapowiedział wicepremier, to nie jest ostatnie słowo w sprawie rozbudowy chełmskiej uczelni.

– Jeżeli będzie potrzeba wsparcia dalszych inwestycji w obrębie uczelnianego lotniska, to będziemy je wspierać – obiecał.

Wicepremier podkreślił też, jaką szansą dla regionu i rozwoju przedsiębiorczości jest posiadanie takiej uczelni jak PWSZ w Chełmie – z dużym potencjałem naukowym, technicznym i bardzo dobrymi wskaźnikami jeśli chodzi o losy ekonomiczne absolwentów. Ten ostatni wskaźnik zdecydował o tym, że ministerstwo zwiększyło uczelni przyszłoroczną dotację o milion zł.

Podczas spotkania z pracownikami PWSZ, Jarosław Gowin mówił też o Konstytucji dla Nauki i przyszłości – w kontekście wprowadzanej reformy – państwowych wyższych szkół zawodowych. Minister zamierza m.in. zmienić ich nazwy (prawdopodobnie będą się nazywać publiczne uczelnie wyższe); oceniać według innych kryteriów niż uczelnie akademickie tak, by uczelnie zawodowe konkurowały między sobą, a nie z uniwersytetami; nadać osobowość prawną konferencji rektorów PWSZ. Pracownikom dydaktycznym obiecał też podwyżki wynagrodzeń, ale dopiero w przyszłym roku.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • To już nie jest to jakaś dziwna uczelnia z,, CHEŁMU”???!!!!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Ciekawe,czy jakas firma z Chełma bedzie ten pas budowac?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Dla miasta prawie nic,a wiec po co zbytnie emocje.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Dobrze, że zdecydowali się na betonową nawierzchnię, przynajmniej jest pewność , że nie będa to zmarnowane pieniądze i nie trzeba będzie pasa zaraz łatać i prostować. Najcięższe maszyny lądują na betonowych pasach, więc trochę lotnikom posłuży.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *