REKLAMA
,
Grób biskupa. Nowe odkrycia archeologiczne na Górce
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Czy pod chełmską bazyliką archeolodzy odkryli miejsce spoczynku Jakuba Suszy? Badający krypty natrafili właśnie na grób biskupa.

Reklama

Trwające od kilku lat badania archeologiczne pod chełmską Górką przynoszą kolejne sensacyjne odkrycia. Ostatnio w kryptach tuż przy fundamentach XIII-wiecznej świątyni badacze odkryli grób biskupa. Niewykluczone, że to miejsce spoczynku biskupa Jakuba Suszy, który rozsławił kult Matki Bożej Chełmskiej.

Biskup Jakub Susza to osoba bardzo zasłużona dla miasta – utworzył w Chełmie nowicjat bazyliański; w latach 80. XVII w. sześć razy zwoływał synody unickiej diecezji chełmskiej  przyczyniając się do odrodzenia życia religijnego, reformy duchowieństwa i umocnienia instytucji kościelnych. Propagował kult chełmskiej ikony Matki Bożej i znacząco przyczynił się do podniesienia rangi miasta jako sanktuarium maryjnego o ponadregionalnym znaczeniu.

To może być ważne odkrycie dla naszego sanktuarium. Czy odkryto grób biskupa Jakuba Suszy, dowiemy się za kilkanaście dni po badaniach – komentuje ks. Andrzej Sternik, proboszcz Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie dla TVP 3 Lublin.

***

To nie pierwsze tego typu odkrycie archeologów w katakumbach chełmskiej bazyliki. Do tej pory natrafiono na wiele trumien z prochami biskupów unickich. Odkryto np. sarkofag biskupa unickiego Porfiriusza Ważyńskiego. Był on m.in. jednym z bohaterów Powstania Kościuszkowskiego i zaufanym biskupem samego naczelnika Tadeusza Kościuszki.

Na odkrycia składają się też elementy podziemnej architektury, a także wiele niezwykle cennych zabytków związanych z liturgią, np. naczynia czy misternie haftowane złotymi nićmi elementy stroju. Wszystkie są skrupulatnie badane i konserwowane.

Część odkryć po raz pierwszy została udostępniona turystom we wrześniu 2018 roku. Obecnie – ze względu na trwające cały czas prace badawcze – krypty można zwiedzać tylko w soboty i niedziele. Turyści winni wcześniej zarezerwować sobie termin: navigatore1@op.pl; tel. 698244210 – przewodnik lub 662001056 – Kustosz Sanktuarium.

Warto wiedzieć, że to jedyne takie miejsce w kraju. Podobne krypty możemy zwiedzać w katedrze sandomierskiej, ale tam spoczywają biskupi tamtejszej diecezji czyli kościoła rzymskokatolickiego. W Chełmie zaś mamy do czynienia z pochówkami unickimi.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Skarby Chełma,to element zbudowania marki Chełma,od lat o tym mówię i piszę.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA