REKLAMA
,
Czy groby zasłużą na pamięć?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

To, czy zapomniane groby doczekają się upamiętnienia, zależy już tylko od miejskich urzędników.

Nieco ponad miesiąc temu pisaliśmy, że w granicach Chełma oczekują na odnalezienie dziesiątki pochówków żołnierskich szczątków („Zapomniane groby”).  Upomniał się o nie Radny Jerzy Jaworski. Najpierw podczas sesji Rady Miasta, a później w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków. Jak się okazuje w dokumentach figuruje osiem cmentarzy wojennych (m.in. ul. Okszowska, las Borek, ul. J. Młodowskiej). Brak natomiast kart ewidencyjnych dla miejsc, które wskazał radny w swojej interpelacji. Bowiem według pisma burmistrza Chełma Aleksandra Hilgiera z 1924 roku, szczątki żołnierzy najprawdopodobniej znajdują się w okolicy boiska przy Szkole Podstawowej nr 10 czy pod parkiem XXX-lecia.

Reklama

Nikt dotychczas nie upomniał się o mogiły

Przyszpitalne cmentarze i mogiły wojenne z okresu I wojny światowej zlokalizowane na terenie Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego przy ul. Reformackiej oraz Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego znajdującego się przy ul. Św. Mikołaja, nie zostały dotychczas rozpoznane i objęte ochroną konserwatorską – przyznaje Paweł Wira, po. Kierownika Delegatury w Chełmie. – Stan naszej wiedzy w tym zakresie należy określić jako niedostateczny.

Jak mówi Wira, wojewódzki konserwator zabytków nie posiada dokumentów zawierających dokładniejsze rozpoznanie historyczne i archeologiczne dla tych obiektów. Niektóre z tymczasowych miejsc pochówków mogły być w okresie międzywojennym ekshumowane, a szczątki żołnierzy przeniesione na teren istniejących cmentarzy wojennych.

Czy jeżeli już wiemy, że pochówki tam są, to czy miasto zamierza coś z tym zrobić? Upamiętnić, ekshumować i przenieść w inne miejsce? – dopytywał Jaworski w trakcie sesji.

Okazuje się, że wszystko teraz zależy od urzędników. Według wiceprezydenta Józefa Górnego, dalsze działania mogą być realizowane po dokładnym rozpoznaniu historycznym i archeologicznym. Brak jednak jakichkolwiek konkretów i deklaracji, a więc o rozwiązaniu sprawy najprawdopodobniej zadecyduje upór radnego i zainteresowanych mediów.

Mam nadzieję, że miasto wystąpi o środki lub we własnym zakresie rozpocznie prace –  dodaje Jaworski.

Do sprawy wrócimy.

 

Napisz komentarz
 • Wypowiedz vice to kwintesencja stylu dzialania obecnej ekipy-slowa I zero konkretow.
  Za rok wybory I cala obecna ekipa do skreslenia.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Gospodarcze centrum dla młodych
  Absolutorium dla prezydenta
  Absolutorium dla prezydenta
  Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
  Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
  Waśniewskiego znowu przejezdna
  Raport o stanie Chełma
  REKLAMA