REKLAMA
,
Hejtują, obrażają i sieją dezinformację. Armia trolli przejmuje Facebook’a w Chełmie.
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nie da się ukryć – Facebook jest dziś potężnym narzędziem w rękach polityków. Niestety, różnie wykorzystywanym. Jedni widzą w nim dobry nośnik do autopromocji. Inni – narzędzie do manipulacji i anonimowej krytyki. Nie ominęło to Chełma. 

Reklama

Wiemy już, że tegoroczna kampania samorządowa w dużym stopniu rozegra się w sieci. Głównie na Facebook’u. Wszystkie chełmskie sztaby włożyły mnóstwo wysiłków, aby ich przekaz docierał jak najdalej. Każda z wypowiedzi jednego kandydata nie pozostaje bez odzewu innych. Jest dynamika. Od prawa do lewa. 

Niestety, są też zachowania skrajnie brudne, które zaczynają odbijać się także o nas. W ubiegły piątek dwóch ,,użytkowników” Facebook’a oskarżyło nasz portal o to, że usuwamy komentarze niepochlebne dla jednego z kandydatów na Prezydenta…

Tak, to prawda! Przyznajemy się do tego – zgrzeszyliśmy. Poszliśmy nawet dalej! Nie usunęliśmy komentarzy. Zablokowaliśmy dostęp do naszego fanpage’a czterem ,,użytkownikom” Facebook’a. I nie – nie zrobiliśmy tego z uwagi na to, że wypowiadają się krytycznie o konkretnym kandydacie. Mamy wolność słowa i głęboko ją szanujemy! Problem tkwił w innym punkcie. Po pierwsze, że robili to masowo, wyjątkowo agresywnie i napastliwie. Są pewne granice. Po drugie – wszystkie omawiane profile mają charakter fikcyjny, o czym dalej.

Teraz kilka przykładów internetowej twórczości owych ,,Panów”. Jakub Banaszek został nazwany ,,drobnym złodziejaszkiem”, jeden z kandydatów do Rady Miasta ,,polityczną prostytutką”. W innym miejscu Justynę Manasterską-Raszkę oskarżono, że ,,seniorów wygania do Borku”, drwiąc z jej pomysłu na remont ścieżki zdrowia w lesie. Nie brakowało także chamskich komentarzy pod adresem Dariusza Grabczuka i Pawła Białasa

Wróćmy do fikcyjnego charakteru tychże ,,Panów”. Istnieje pewien niewytłumaczalny i zagadkowy zbieg okoliczności. Wszyscy czterej ,,Panowie” założyli swoje konta niemal w tym samym czasie – między 30 sierpnia a 15 września br. – czyli w przedsionku kampanii wyborczej. Pewnie przypadek… Chodzi także legenda, że do grona swoich znajomych zapraszają bez żadnego klucza. Kolokwialnie mówiąc – jak leci. 

Pewnie też nie pisalibyśmy dziś tego artykułu, gdyby nie próba rozdmuchania naszej ,,haniebnej próby nałożenia knebla na wolność słowa w Internecie!” Na profilu Pana Mateusza B.-D. oraz Kuby L. pojawiły się swoiste manifesty z wielkimi hasłami:

,,Wszystkich znajomych informuję, że portal chelmski.eu, usuwa niepochlebne wpisy dotyczące polityków PiS oraz blokuje możliwość komentowania zamieszczanych wpisów.”

Najwięcej jednak dał nam do myślenia apel ,,Pana” Mateusza B.- D., w którym czytamy, że blisko nam już do ,,propagandy” TVP. Pewnie najbliżej było nam wtedy, gdy transmitowaliśmy protest spod chełmskiego sądu. Czytamy:

,,chelmski.eu jest propagandową tubą PiS!!! Nie oglądam TVP i nie interesuje mnie co pisze chelmski.eu”

Co równie ciekawe, dochodzą do nas sygnały, jakoby osoby postronne, wyrażające swoje poparcie dla jednego z kandydatów, otrzymywały od tych samych ,,Panów” wiadomości z pogróżkami. Badamy temat.

Na szczęście zanosi się na to, że internetowe zachowania ,,Panów/profili” Mateusza B.-D., Kuby L., Jerzego K. i Jarka Z. nie zostaną bez echa. Sztab Kandydata na Prezydenta Jakuba Banaszka zapowiedział, że ma zebrany materiał dowodowy i w najbliższym czasie przekaże go do prokuratury w celu zbadania tożsamości autorów obraźliwych wpisów. Podobne nastroje słychać też w innych sztabach. 

— Komentarz Redakcji —

Zachowania, które opisujemy są przykrym akcentem trwającej kampanii. Oskarżenia w kierunku naszej redakcji są wyjątkowo dalekie od prawdy. Od 4 lat staramy się, bez względu na politykę, relacjonować wydarzenia z każdej strony. O ile byliśmy zapraszani, bywaliśmy na konferencjach wszystkich kandydatów na Prezydenta Chełma.

Poniżej pokazujemy jeszcze dowód na to, jak bardzo antywolnościowym portalem jesteśmy. Na ponad 11 000 naszych Obserwatorów, przez 4 lata zablokowaliśmy aż…. 4 ,,Panów”, o których toczy się powyższy tekst. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • A jednak,kabaret,teraz jak pieprzak.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Sawa, znowu się podpisujesz? Nie musisz, wszyscy wiedzą co sobą reprezentujesz, dokładnie to co niżej sam napisałeś!

  No votes yet.
  Please wait...
 • „-0”

  No votes yet.
  Please wait...
 • „0”

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA