REKLAMA
,
Historyczna przysięga lubelskich Terytorialsów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Na placu Zamkowym w Lublinie odbyła się w sobotę, 28 września, wyjątkowa uroczystość lubelskich Terytorialsów.  Po raz pierwszy w historii brygady żołnierze-ochotnicy składali przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Reklama

89 lubelskich Terytorialsów złożyło przysięgę wojskową na sztandar 2 LBOT. Uroczystość na placu Zamkowym w Lublinie licznie zgromadziła gości – mieszkańców Lublina, rodziny żołnierzy, przedstawicieli lokalnych środowisk kombatanckich, władz samorządowych i dowództwa WOT.

Dowódca lubelskiej brygady płk Tadeusz Nastarowicz odczytał list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do żołnierzy.

Wczoraj było wasze święto. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Z tej okazji w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, waszej brygadzie wręczony został nowy sztandar – znak męstwa, honoru i wierności Ojczyźnie. Jako Terytorialsi, będziecie pod tym znakiem służyć bezpieczeństwu lokalnej społeczności i regionu w którym mieszkacie. Będziecie chronić życie, zdrowie i mienie tutejszej ludności. To jest wasz najważniejszy cel  – napisał w liście minister Błaszczak.

Przysięgę poprzedziła ceremonia powitania i prezentacja sztandaru. Przedstawia on bogatą symbolikę związaną z historią i tradycją jednostki i Lubelszczyzny. Znalazły się na nim, m.in. Herb Województwa Lubelskiego, znak spadochronowy Cichociemnych wraz z inicjałami patrona brygady, wizerunek Matki Bożej Płaczącej z Archikatedry Lubelskiej oraz odznaka pamiątkowa 2 LBOT.

Wręczenie sztandaru to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach jednostki wojskowej. W Akcie fundacyjnym czytamy, że inicjatorami ufundowania sztandaru są żołnierze Armii Krajowej, przedstawiciele władz samorządowych i społeczność Lubelszczyzny.

Powstał z potrzeby serc i umysłów ludzi, którym obrona i niepodległość Ojczyzny są najwyższym dobrem, aby zachować pamięć o przeszłości oraz dać żołnierzom 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej znak Honoru i wierności Rzeczypospolitej na przyszłość –  czytamy w dokumencie.

Wręczenie sztandaru miało miejsce dzień wcześniej, 27 września br., podczas centralnych obchodów święta WOT. Sztandar z rąk Prezydenta RP, w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru, odebrał dowódca brygady płk Tadeusz Nastarowicz.

Historyczną przysięgę żołnierzy-ochotników na sztandar 2 LBOT zakończyła defilada pododdziałów oraz piknik na Błoniach.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA