REKLAMA
,
Honory dla Mikusa
Bogusław Mikus nie żyje
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przed chwilą dotarła do nas smutna informacja – dzisiaj przed południem w chełmskim szpitalu  zmarł Bogusław Mikus. Cześć jego pamięci.

Reklama

Honory dla MikusaPrezydent Jakub Banaszek uhonorował wczoraj Bogusława Mikusa wyróżnieniem „Osobowość Miasta Chełm”. Pamiątkowy grawer wręczył mu podczas wczorajszych odwiedzin w szpitalu. O ciężko chorym Mikusie pamiętają również jego przyjaciele.

Tytuł „Osobowości Miasta Chełm” prezydent ustanowił specjalnie dla Bogusława Mikusa. Wczoraj podpisał w tej sprawie specjalne zarządzenie.

I trzeba powiedzieć, że jest to decyzja wyjątkowo trafna. Niewiele mamy w naszym mieście postaci tego kalibru. Uzasadnienie prezydenckiego zarządzenia jest krótkie:

Przyznaję wyróżnienie „Osobowość Miasta Chełm” Panu Bogusławowi Mikusowi w uznaniu zasług za niezłomną działalność opozycyjną i współtworzenie struktur chełmskiej Solidarności, bezkompromisową walką o prawdę i wolność oraz pracę na rzecz Miasta i lokalnej społeczności.

Jak nam powiedział B. Mikus, to wyróżnienie sprawiło mu wielką satysfakcję. Opowiedział nam również o odwiedzinach grupy jego starych przyjaciół – Zbigniewa Bajko, Leszka Burakowskiego i Krzysztofa Grabczuka. Była okazja do wspomnień początków wspólnej działalności. Przypomnijmy, że goście Mikusa, to byli prezydenci miasta Chełm i ostatni wojewoda chełmski. K. Grabczuk, na prośbę Mikusa, opublikował w mediach społecznościowych wspólną fotografię. Napisał:

Zdjęcie to publikuję na życzenie naszego przyjaciela Bogdana Mikusa. (…) rozmawialiśmy o polityce, o ludziach,o przyszłości, o tym co ważne w życiu. Bogdan chociaż walczy z ciężką chorobą, wciąż jest uśmiechnięty, ma niezwykle radosne oczy. Starsze pokolenie bardzo dobrze pamięta działalność Bogdana, młodszym przypominam – Bogdan Mikus to twórca i legendarny przywódca chełmskiej Solidarności. Internowany w stanie wojennym, za działalność opozycyjną wielokrotnie zatrzymywany i skazywany. Zakładał, redagował i drukował podziemną prasę. Bogdan znalazł się wśród 53 osób, które stworzyły komitet rejestracyjny NSZZ Solidarność. Wśród nich byli m.in. Lech Wałęsa, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki. Jego siła, odwaga i determinacja torowały drogę do wolnej i niepodległej Polski. Bogdanie jesteśmy Ci wdzięczni i dzisiaj WSZYSCY jesteśmy z TOBĄ!!!

***

Przypominamy, że pod koniec sierpnia mszę świętą w intencji zdrowia B. Mikusa odprawił ks. infułat Kazimierz Bownik. Poprosili o nią członkowie stowarzyszenia „Nasz Chełm”.

Tutaj zaś możecie przeczytać rozmowę z B. Mikusem o początkach jego działalności w NSZZ Solidarność.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA