REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Honory dla Mikusa
Bogusław Mikus nie żyje
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przed chwilą dotarła do nas smutna informacja – dzisiaj przed południem w chełmskim szpitalu  zmarł Bogusław Mikus. Cześć jego pamięci.

Reklama

Honory dla MikusaPrezydent Jakub Banaszek uhonorował wczoraj Bogusława Mikusa wyróżnieniem „Osobowość Miasta Chełm”. Pamiątkowy grawer wręczył mu podczas wczorajszych odwiedzin w szpitalu. O ciężko chorym Mikusie pamiętają również jego przyjaciele.

Tytuł „Osobowości Miasta Chełm” prezydent ustanowił specjalnie dla Bogusława Mikusa. Wczoraj podpisał w tej sprawie specjalne zarządzenie.

I trzeba powiedzieć, że jest to decyzja wyjątkowo trafna. Niewiele mamy w naszym mieście postaci tego kalibru. Uzasadnienie prezydenckiego zarządzenia jest krótkie:

Przyznaję wyróżnienie „Osobowość Miasta Chełm” Panu Bogusławowi Mikusowi w uznaniu zasług za niezłomną działalność opozycyjną i współtworzenie struktur chełmskiej Solidarności, bezkompromisową walką o prawdę i wolność oraz pracę na rzecz Miasta i lokalnej społeczności.

Jak nam powiedział B. Mikus, to wyróżnienie sprawiło mu wielką satysfakcję. Opowiedział nam również o odwiedzinach grupy jego starych przyjaciół – Zbigniewa Bajko, Leszka Burakowskiego i Krzysztofa Grabczuka. Była okazja do wspomnień początków wspólnej działalności. Przypomnijmy, że goście Mikusa, to byli prezydenci miasta Chełm i ostatni wojewoda chełmski. K. Grabczuk, na prośbę Mikusa, opublikował w mediach społecznościowych wspólną fotografię. Napisał:

Zdjęcie to publikuję na życzenie naszego przyjaciela Bogdana Mikusa. (…) rozmawialiśmy o polityce, o ludziach,o przyszłości, o tym co ważne w życiu. Bogdan chociaż walczy z ciężką chorobą, wciąż jest uśmiechnięty, ma niezwykle radosne oczy. Starsze pokolenie bardzo dobrze pamięta działalność Bogdana, młodszym przypominam – Bogdan Mikus to twórca i legendarny przywódca chełmskiej Solidarności. Internowany w stanie wojennym, za działalność opozycyjną wielokrotnie zatrzymywany i skazywany. Zakładał, redagował i drukował podziemną prasę. Bogdan znalazł się wśród 53 osób, które stworzyły komitet rejestracyjny NSZZ Solidarność. Wśród nich byli m.in. Lech Wałęsa, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki. Jego siła, odwaga i determinacja torowały drogę do wolnej i niepodległej Polski. Bogdanie jesteśmy Ci wdzięczni i dzisiaj WSZYSCY jesteśmy z TOBĄ!!!

***

Przypominamy, że pod koniec sierpnia mszę świętą w intencji zdrowia B. Mikusa odprawił ks. infułat Kazimierz Bownik. Poprosili o nią członkowie stowarzyszenia „Nasz Chełm”.

Tutaj zaś możecie przeczytać rozmowę z B. Mikusem o początkach jego działalności w NSZZ Solidarność.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama