REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Ranking Perspektyw. I LO znów najlepsze
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

I Liceum Ogólnokształcące w Chełmie znów jest liderem w mieście. Magazyn Perspektywy ogłosił coroczny ranking liceów i techników w Polsce.

I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie drugi rok z rzędu przewodzi rankingowi liceów w mieście. Wprawdzie z ubiegłorocznej pozycji 341. w kraju, spadło na miejsce 360., to i tak jego pozycja chełmskiego lidera jest niezagrożona.

Z kolei II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera z pozycji 714. przed rokiem wspięło się teraz na miejsce 673. w kraju. 

***

Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce. Zwycięzcy Rankingu Perspektywy 2021 to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) w Warszawie (najlepsze technikum). Ranking został przygotowany przez Perspektywy już po raz dwudziesty trzeci.

Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking “Perspektyw” stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu – piszą autorzy zestawienia.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane z 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Jak wypadły chełmskie licea?

Tegoroczny ranking potwierdził pozycję I LO jako lidera liceów w Chełmie (360. miejsce w kraju). Zauważyć jednak trzeba, że po roku szkoła spadła w ogólnopolskim zestawieniu o 19 pozycji. 
W skali województwa lubelskiego daje to szkole 17. miejsce (oczko wyżej niż przed rokiem).

Z kolei II LO w Chełmie, które jeszcze dwa lata temu przewodziło liście chełmskich szkół, powoli wspina się w rankingu. Z miejsca 714. przed rokiem, teraz jest na pozycji 673. 
Jak więc widać, dystans do lidera maleje.

Najlepsze na Lubelszczyźnie kolejny rok z rzędu okazało się I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie (18. miejsce w kraju).

A jak wypadły w rankingu licea z mniejszych miast? I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie rok temu było na na 450. miejscu, a teraz spadło na miejsce 584.
Natomiast I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie rok temu zajmowało 549. miejsce, a teraz podskoczyło na pozycję 448. 

Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Pełny ranking liceów w kraju znajdziecie tutaj.

Oddzielny ranking Perspektywy przygotowują

dla techników.

Spośród szkół naszego regionu od kilku lat stawce przewodzi lubelskie Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. – ponownie 5. miejsce w kraju.

W rankingu dobre miejsca zajęły też dwa chełmskie technika. Technikum Ekonomiczne nr 3 w ZSEiM zajęło 185. miejsce (rok temu 197), a Technikum nr 2 w Zespole Szkół Technicznych w Chełmie wyskoczyło w tym roku na miejsce 188 (rok temu poza najlepszą 500-tką).

Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Pełny ranking techników w kraju znajdziecie tutaj.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • 17 miejsce w tzw.woj.lubelskim – super to smutne,wręcz tragiczne.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Niestety mamy coraz więcej głąbów. Co widać na ulicach i marszach Julek

   No votes yet.
   Please wait...
   • Mnie osobiście,to bardzo przykre,bo w roku gdy zdałem maturę byliśmy w czołówce liceów tzw.województwa lubelskiego.

    No votes yet.
    Please wait...
 • 2 połowa 3 setki – nie jest to radosne.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *