REKLAMA
,
Ida Haendel patronką
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ida Haendel – światowej sławy skrzypaczka – zostanie patronką sali koncertowej w chełmskiej szkole muzycznej. Zapraszamy na uroczystości w piątek, 14 grudnia.

Pochodząca z Chełma Ida Haendel – światowej sławy wirtuoz skrzypiec – będzie od piątku, 14 grudnia, patronować sali koncertowej w nowej siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmie, przy Hrubieszowskiej 102.

Reklama

Nadanie imienia będzie miało uroczysty charakter, a program przedstawia się następująco:
– godz. 16.00 – projekcja filmu Christine Jezior „Ida Haendel. Wiem, skąd jestem”
– godz. 17.00 – odsłonięcie pamiątkowej tablicy i oficjalne nadanie imienia
– godz. 17.30 – Koncert w wykonaniu Agnieszki Szymczewskiej – skrzypce i Wojciecha Szymczewskiego – fortepian
w wydarzeniu weźmie udział zespół Szalom Chełm

Zapraszamy!

***

Ida Haendel urodziła się w Chełmie, w tradycyjnej rodzinie polskich Żydów. Była „cudownym dzieckiem” – już jako trzylatka grała na skrzypcach zasłyszane melodie. W wieku 4 lat rozpoczęła naukę w Konserwatorium Warszawskim, potem kontynuowała naukę w Berlinie, Londynie i Paryżu. W 1935 r. była najmłodszym uczestnikiem I Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie (zajęła siódme miejsce). Podczas II wojny światowej wykonywała wiele koncertów dla żołnierzy państw alianckich. W 1940 r. przyjęła obywatelstwo brytyjskie.  Obecnie mieszka w USA.

W Polsce koncertowała w latach 1959 i w 1960; w 1986 r. z ojcem odbyła podróż sentymentalną do Chełma, zarejestrowaną przez kanadyjską telewizję (film Ida Haendel). W 2003 r. grała na I Międzynarodowym Festiwalu Paganiniego we Wrocławiu, Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Księżnej Daisy w Książu. Prowadziła także kursy mistrzowskie dla młodych polskich skrzypków. W 2006 r. grała na skrzypcach w czasie wizyty papieża Benedykta XVI w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. W tym samym roku odwiedziła ponownie Chełm, gdzie dała porywający koncert z Capellą Cracoviensis. TVP Polonia zrealizowała wówczas film – „Ida Haendel. Koncert w sepii” (reż. G. Stankiewicz), dokumentujący także jej pobyt w Niedźwiedzim Grodzie.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA