REKLAMA
,
Ranking szkół. II LO liderem
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

II Liceum Ogólnokształcące jest najlepszą chełmską szkołą średnią. Tak wynika z prestiżowego rankingu „Perspektyw” opublikowanym w tym roku już po raz 20. Jak wypadli inni?

Reklama

Dwudziesty, jubileuszowy ranking liceów i techników „Perspektyw” jest szczególny ze względu na okrągłą rocznicę powstania jego pierwszej edycji. Natomiast pod względem metodologicznym – od wprowadzenia w roku 2011 jako głównego kryterium wyników matury – zmienia się w niewielkim stopniu i zawsze po długich konsultacjach z ekspertami.

Dzięki temu co roku powstaje szczegółowa i wiarygodna „fotografia” polskich szkół średnich.

Pierwsze miejsce w kraju wśród liceów ogólnokształcących zajęło XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.  W skali województwa lubelskiego najlepsze okazało się  Pallotyńskie LO im. Stefana Batorego w Lublinie (25. miejsce w kraju).

A jak wypadły chełmskie licea?

Liderem jest II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Na liście krajowej znalazło się na 298. miejscu. Natomiast wśród sklasyfikowanych pięćdziesięciu ogólniaków z woj. lubelskiego, II LO zajmuje 17. pozycję.

I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego znalazło się w tym roku, w rankingu krajowym, niestety na odległym miejscu (poniżej najlepszej 500.). Lepiej pozycja szkoły wygląda w skali województwa. Na Lubelszczyźnie I LO zajmuje 32. miejsce.

Na wyróżnienie zasługuje też wysoka pozycja I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie (301. miejsce w kraju) oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie (413. miejsce).

Pełne wyniki liceów znajdziecie tu.

Oddzielny ranking „Perspektywy” przygotowują dla techników. W kraju najlepszą szkołą okazało się Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu. Spośród szkół naszego regionu od kilku lat stawce przewodzi lubelskie Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. – 3. miejsce w kraju.

Dwie chełmskie szkoły też mogą mówić o sukcesie. To Technikum Ekonomiczne nr 3 w ZSEiM (185. pozycja w kraju, 14. w województwie) oraz Technikum nr 2 w Zespole Szkół Technicznych  (238. pozycja w kraju, 16. w województwie).

Pełnie wyniki techników znajdziecie tu.

Gratulujemy!

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Ja kończyłem I LO początek lat 80 – tych. I trudno odnieść mi się do słów Kolegów poniżej. Wiem że w latach 80 -tych była rywalizacja między I iLO, II LO , Technikum Mechanicznym na Pocztowej i ZST na Wiejskiej. Nie było oficjalnych rankingów. Ale wydaje mi się że bardziej szkoła „zajmowała się i opiekowała” uczniem. Dziś mi tylko szkoda że po bardzo słabym zjeździe na 100 -lecie I LO jest bardzo słaba pozycja w rankingach. Coś jest nie tak.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A ja dodam coś od siebie, bo miałem porównanie dwóch szkół. Nie mogę i nie chciałbym narzekać, na I LO, ale tu zawsze czuło się podział na tych „pierwszego” sortu i tych gorszego. Znane nazwisko, większy budżet rodziców, pełnione funkcje samorządowe – od razu szkoła stawała się prostsza. Podobnie z nauką. Tych lepszych zawsze ciągnięto jak najdalej. I nie byłoby w tym naprawdę niczego złego, gdyby nie to, że całkowicie zapominano o uczniach z mniejszymi możliwościami. O tych, którzy startowali z niższego pułapu. Chciałeś więcej – korepetycje i koniec.

  II LO – tu już podejście odmienne. Przede wszystkim struktura uczniów była dużo bardziej różnorodna. Od ucznia spoza miasta, z problemami dydaktycznymi, przez średniaków, po olimpijczyków i aktywistów społecznych. I o ile w I LO tworzyły się pewne grupy „elitarne”, jakieś kasty etc., o tyle w II LO nie byłem w stanie tego zauważyć. Tu każdy miał żyć z każdym. Tak było narzucane z góry. Od dyrekcji, nauczycieli, a nawet samorząd. Wszyscy w jakimś stopniu równi. Za ludźmi nie czuło się wpływu pieniądza, czy pozycji rodzinnej. Każdy był uczniem. I to wspominam najlepiej. Podobnie kwestia pomocy dydaktycznej. Było nieco odmienne nastawienie. Oczywiście, że były i korki, ale nie było na to takiego parcia. Starano się tak prowadzić lekcje, aby KAŻDY zrozumiał materiał, a nie tak, aby podlizać się tym najlepszym i pod ich kątem. Naprawdę ważny aspekt. To byłoby na tyle. Kończyłem Liceum w 2013 roku. Świetne czasy 🙂

  No votes yet.
  Please wait...
 • I LO to klęska. Po prestiżu i jakości kształcenia nic nie zostało. Co na to Dyrekcja i grono pedagogiczne?

  No votes yet.
  Please wait...
 • I co z tego, skoro Ci najlepsi są tylko i wyłącznie intelektualistami zasilającymi uczelnie albo partie polityczne, czasami zdarzy się dziecko lekarza, które idzie w rodzinną tradycje. Ten ranking jest wart tyle ile zaufanie do polskiej polityki i tylko fani statystyki mogą się chełpić miejscem w rankingu, bo w żadnym momencie nie odzwierciedla on tzw. wartości dodanej. Nie sztuka z olimpijczyka w gimnazjum zrobić olimpijczyka w liceum, ale sztuką jest ucznia słabego doprowadzić do pozytywnej matury!!!!!!!!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA