REKLAMA
,
Imieniny największego „Bolka” w kraju
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Imieniny Bolesława to „Bolkowanie” w Hniszowie. W tym roku fani dębu „Bolko” spotkają się pod wiekowym drzewem już po raz trzynasty. W sobotę (19.08.br.) czekają na nich emocje sportowe, a w niedzielę artystyczne.

Reklama

Dąb szypułkowy „Bolko” rośnie w pofolwarcznym parku w Hniszowie i jest dumą gminy Ruda-Huta. Ma w obwodzie ponad 870 cm  i około 28 m wzrostu.  Według legendy, pod tym drzewem miał wypoczywać Bolesław Chrobry w trakcie wyprawy na Kijów. Jednak według dendrologów, dąb „Bolko” liczy sobie od 400 do 800 lat. Jest jedynym takim okazem w naszym regionie i chronionym zabytkiem. Przed dwoma laty w konkursie Klubu Gaja został wybrany przez internatów Drzewem Roku 2015. W tym roku Klub Gaja ogłosił zbiórkę pieniędzy na akcję „Leczymy drzewa”. Zbierane są fundusze na zabiegi ochronne i leczenie starych drzew, a pierwszym pacjentem ma być właśnie dąb „Bolko”. (Więcej na ten temat tutaj).

Obchodzone corocznie w sierpniu imieniny dębu czyli „Bolkowanie” przyciągają do gminy Ruda-Huta tysiące osób, które podziwiają potęgę pomnikowego drzewa.

Organizatorzy imienin zapraszają w:

  • * sobotę  na rozgrywki sportowe. Zaplanowano zawody wędkarskie na Bugu, turniej piłki siatkowej, rajdy rowerowe, spływy kajakowe Bugiem i Uherką, bieg przełajowy.
  • * niedzielę (20 sierpnia br.) przeznaczono na atrakcje o charakterze artystyczno-rekreacyjnym. Najważniejszym punktem programu będzie – jak co roku – oficjalne mierzenie obwodu solenizanta.
    W programie dnia także: kabaret Świerszczychrząszcz, widowisko dla dzieci „Cyrk Fokus”, występ zespołu tanecznego „Vertuny” z Ukrainy oraz koncerty zespołów: Deck Over, Bokoryna , Jarzębina Czerwona, Wiśniowy Sad, Akord. Zaplanowano też konkurs kulinarny pt: „Nadbużańska Akademia Smaku” i konkurs wiedzy o gminie Ruda-Huta. Będą przejażdżki bryczką, na kucach, turniej strzelecki, a na koniec zabawa taneczna.

Szczegółowy program.

Podczas tegorocznej edycji „Bolkowania” odbędzie się zbiórka na leczenie i rehabilitację chorej na czterokończynowe porażenie mózgowe Karolinki, 14-letniej mieszkanki gminy Ruda-Huta. Oprócz zbiórki pieniędzy, odbędzie się aukcja, z której cały przychód zostanie przekazany Karolince. Organizatorami zbiórki i aukcji jest Stowarzyszenie Motocyklistów Chełmskich Niedźwiedzie Wschodu (nr zbiórki 2017/3226/OR). Na aukcji będzie można wylicytować m.in. certyfikowaną sadzonkę dębu z żołędzi dębu „Bolko”.

 

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA