REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Upały w pracy? Zobacz jakie przysługują ci prawa!
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Okres wakacyjny wiąże się z falą upałów. O ile cieszy to urlopowiczów, to dla osób pozostających w pracy, wysokie temperatury mogą być niezmiernie uciążliwe. Sprawdź jakie warunki pracy powinien zapewnić ci pracodawca.

Reklama

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy stanowi obowiązek leżący po stronie pracodawcy. Minimalną temperaturę wskazują przepisy prawa, z których wynika, że nie może ona wynieść mniej niż 14°C bądź 18°C. Maksymalna temperatura w miejscu pracy budzi wiele wątpliwości. Ani przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy ani Kodeks pracy, nie przewidują górnej granicy temperatury, w których pracownikowi przysługuje prawo odmowy wykonywania pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kodeksu pracy, pracodawca powinien zapewnić jak najmniej uciążliwe warunki do wykonywania pracy – podkreśla Krzysztof Czyżma – Inspektor ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Należy jednak pamiętać, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Do napojów należy woda, a nie jak twierdzi wielu pracowników – różnego rodzaju soki i napoje gazowane.

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy, jest zabezpieczenie pomieszczeń przed niekontrolowaną emisją ciepła poprzez promieniowanie. – To na nich ciąży obowiązek sprawdzania stanu technicznego, urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych – podkreśla Czyżma. Jeżeli zaniedbuje te lub inne obowiazki, związane z zapewnieniem odpowiednich warunków pracy w czasie upałów, popełnia wykroczenie, za które grozi kara grzywny.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama