REKLAMA
,
Jak usprawnić miejską komunikację?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Siedem linii komunikacyjnych i punkt przesiadkowy przy Kamenie – to najważniejsze zmiany, jakie czekają niebawem pasażerów CLA. Projekt nowej siatki połączeń można zobaczyć na stronie spółki.

Reklama

Chełmskie Linie Autobusowe szykują się do poważnych zmian. Najważniejsze z nich dotyczą liczby linii komunikacyjnych – spółka chce ich zmniejszenia o połowę (z 15 do 7). Po Chełmie mają kursować linie nr 1, 2, 3, 5, 8, 9 i 11.
Kolejnym nowym rozwiązaniem ma być punkt przesiadkowy nieopodal hotelu „Kamena”. Tutaj mają krzyżować się wszystkie linie, a autobusy pojawiać średnio co 2 minuty w różnych kierunkach. Częstotliwość kursowania na głównych trasach ma się zwiększyć, ale niektóre linie zostaną skrócone, a trasy innych – skorygowane.

Jak wygląda w szczegółach projekt nowej siatki połączeń można zobaczyć tutaj.

CLA podkreślają zalety koncepcji: 7 szybszych linii komunikacyjnych, przejrzysty i prosty układ komunikacyjny, zwiększenie częstotliwości na głównych trasach komunikacyjnych, około 360 kursów dziennie na wszystkich liniach (w rozkładzie poniedziałek – piątek).

Na tabor CLA składa się obecnie 18 własnych autobusów i 18 w najmie długoterminowym. Obsługują one 15 linii. Największym problemem spółki jest spadająca z każdym rokiem liczba pasażerów, a co za tym idzie – zmniejszanie się wpływów ze sprzedaży biletów.

Dwie trzecie naszego przychodu to rekompensaty z miasta, a tylko jedna trzecia pochodzi ze sprzedaży biletów – mówi Mariusz Chudoba, prezes CLA dla Dziennika Wschodniego. – Ta sprzedaż w ciągu ostatnich lat za sprawą wyludniania się miasta i coraz większej liczby osób korzystających z własnych samochodów zmniejszyła się o 6 proc. W skali roku to około 220 tys. zł.

Spółka miejska od dawna przynosi straty. Miniony rok zamknął się stratą ponad 1,9 mln zł. Doszło do tego, że banki odmówiły kredytowania firmy. Czy proponowane zmiany przyczynią się do uzdrowienia sytuacji finansowej CLA? Zaproponowana przez spółkę zmiana siatki połączeń to na razie tylko projekt. Mieszkańcy miasta mogą do niego wnosić uwagi lub nowe pomysły, np. na adres e-mail: cla@post.pl lub w komentarzach na stronie CLA na FB.

Napisz komentarz
 • Tutejszy,Król Daniel to też prawnuk Krzywoustego,czyli w sumie jedna rodzina.

 • Maryjan! Maryjan w Kangoo

 • Zdaje się, że co niektórym zaczadzonym smogiem z Warsiawki przydała by się niewielka lekcja historii. Trochę wysiłku i może okazać się że nasza chełmska pipidówka jest znacznie starszym królewskim miastem niż obecna „stolyca” która wówczas jeszcze nie istniała, a Chełm tak. Ktoś powie że chodzi o watażkę jakich było wielu wówczas i do tego Rusina. Tak, ale miał on swoje ambicje, dowodem czego jest jego koronacja w Drochiczynie przez legata papieskiego. Krótkie to było królowanie, ale jednak było. Historia zaskakuje i nie można jej oceniać jedynie ze współczesnej perspektywy naszej państwowości. Kwerendy chociażby XIX
  wiecznych ksiąg parafialnych prawosławnych i katolickich mogą zaskoczyć, jak skomplikowane jest pochodzenie przodków w wielu naszych rodzinach uznających się za „rasowo czystych Polaków”. Po prostu polskie kresy.

 • W czym ci to przeszkadza? Jakis problem z kojarzeniem treści?
  Jak za trudne to nie lam sobie pieknej glowki, wlacz Dziennik TV 😉

 • Zygzak a czemu zmieniłeś Nick? Prowadzisz dialog sam ze sobą?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA