REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Jaka klimatyzacja ścienna?
Jaka klimatyzacja ścienna?
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Wśród stacjonarnych urządzeń klimatyzacyjnych, modele nazywane potocznie ściennymi cieszą się coraz większą popularnością. Ich przewagą jest kompaktowy rozmiar, szeroka gama kolorystyczna, możliwość montażu niemal w każdym pomieszczeniu. W niniejszym artykule przedstawię kilka propozycji urządzeń typu klimatyzacji do domu split, które cieszą się niesłabnącą popularnością.

Reklama

Zacznijmy od Gree (na zdjęciu powyżej). Marka która jest chętnie wybierana ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Niemal wszystkie modele do zastosowań indywidualnych i komercyjnych pracują z ekologicznym czynnikiem chłodniczy R32.

Podstawowym modelem w ofercie Gree jest klimatyzacja ścienna Lomo Eco. Ścienniak ten występuje w kolorze białym, posiada moduł Wi-Fi i sterownik bezprzewodowy (pilot). Jak na podstawową wersję jest całkiem solidnie wyposażony: jonizator powietrza, auto restart (powrót do ostatnich ustawień po zaniku zasilania) oraz funkcję +8 stopni C, która utrzymuje w pomieszczeniu stałą temperaturę w okolicach 8 st. Funkcja ta jest przydatna chociażby w domkach letniskowych. Chroni instalację hydrauliczną przed zamarznięciem.


Modelem który zyskuje na popularności jest Gree Lomo Luxury Plus. Pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Cechuje się podwyższoną wydajnością: zarówno chłodniczą oraz grzewczą. Posiada funkcję automatycznego nawiewu w poziomie oraz w pionie. Uchodzi za cichy, a to za sprawą 7 stopniowego wentylatora oraz możliwości ustawienia 3 trybów snu.

Kolejnym modelem jest Amber Prestige zaliczany do serii premium. Urządzenie o podwyższonych parametrach pracy: jest ciche i wykonane z dobrej jakości materiałów. Posiada 2-stopniową sprężarkę która dla modeli o mocy 2,5kW oraz 3,5kW zapewnia efektywność energetyczną na poziomie A+++. Gree Amber Prestige wykorzystywane jest nie tylko do chłodzenia, ale do ogrzewania. Dzięki grzałce karteru oraz podgrzewanej tacy skroplin daje możliwość grzania przy temperaturach zewnętrznych dochodzących do -30 st. C!

Klimatyzacja domowa to nie tylko Gree. Jak to wygląda u innych producentów? Wśród popularnych marek i modeli wskazać należy Panasonic Etherea. Ten ścienniak nie tylko chłodzi, ale dzięki technologii Nanoe X skutecznie oczyszcza powietrze z mikroorganizmów takich jak grzyby, wirusy czy bakterie. Panasonic Etherea należy wyróżnić ze względu na kulturę pracy. Jednostka wewnętrzna na najniższym biegu generuje zaledwie 19dB – czyli jest w zasadzie niesłyszalna.


Było trochę o klimatyzacji domowej, to może pochylmy się nad komercyjnymi splitami? W tej kategorii sprawdza się Panasonic TKEA. Ścienniak dedykowany do pracy ciągłej. Montaż klimatyzacji odbywa się najczęściej w pomieszczeniach technicznych, serwerowniach, restauracjach, obiektach w których wymagana jest praca w trybie ciągłym.

Ostatni model który jest moim zdaniem warty uwagi: przede wszystkim ze względu na nietuzinkowy wygląd jednostki wewnętrznej to LG Artcool Gallery. Klimatyzacja i obraz w jednym? Czemu nie? Urządzenie występuje w dwóch wydajnościach chłodniczych 2,5 oraz 3,5kW. Jest ciche, wydajne, dobrze wygląda na ścianie. Sterowanie może odbywać się z poziomu pilota oraz za pomocą aplikacji LG ThinQ zainstalowanej na smartfonie.

Powietrze nie tylko powinno być chłodzone, ale również wymieniane, najlepiej w sposób ciągły. Do tego zadania wykorzystuje się centrale wentylacyjne. Rekuperacja – czyli odzysk ciepła staje się nie tylko modą, ale od 2021 r. obowiązkiem w każdym nowym budynku mieszkalnym. Wentylacja mechaniczna nie tylko wymienia powietrze, ale również usuwa nieprzyjemne zapachy, wilgoć oraz nieprzyjemne konsekwencje z tym związane. Przy wyborze rekuperacji warto posiłkować się porównaniem central wentylacyjnych.

Aby zwiększyć żywotność oraz efektywność urządzeń klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych warto zlecić przegląd. Kompleksowy serwis klimatyzacji oraz wentylacji składa się z kilku elementów. Są to m.in. sprawdzenie szczelności oraz drożności linii chłodniczej, zbadanie efektywności w zakresie chłodzenia oraz grzania. Parownik oraz skraplacz należy dokładnie wyczyścić, odgrzybić z wykorzystaniem specjalistycznych środków dezynfekcyjnych.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama