REKLAMA
,
Jazda bez prawa jazdy
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od 5 grudnia br. siadając za kierownicę nie będziemy już musieli zabierać ze sobą prawa jazdy. Legalnie.

Reklama

Już od najbliższej soboty (5 grudnia 2020 r.) podczas kontroli drogowej polscy kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy. Policjant zweryfikuje nasze uprawnienia w centralnej ewidencji kierowców. Wystarczy, że podamy imię, nazwisko i numeru blankietu prawa jazdy, a wyświetlą się wszystkie nasze uprawnienia do kierowania pojazdami. Jak to wygląda w praktyce, każdy może sam już teraz sprawdzić  na rządowej stronie gov.pl.

Już wcześniej prawo zniosło obowiązek okazywania do kontroli dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Nowe przepisy, a konkretnie ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517), znoszą także obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy.
To spore ułatwienie, zwłaszcza w sytuacji, gdzie z jednego auta korzysta więcej niż jedna osoba. Przez lata brak któregoś z dokumentów oznaczał mandat.

Nowe prawo nie oznacza jednak, że możemy bezkarnie prowadzić samochód bez uprawnień. Przepisy dotyczą tylko tych, którzy prawo jazdy już zdobyli.

I jeszcze jedna uwaga: przepisy te obowiązują na terenie kraju. Wyjeżdżając poza granice Polski, trzeba mieć przy sobie komplet dokumentów, czyli prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC (w niektórych krajach także zieloną kartę).

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Kolejową można przejechać
Kolejową można przejechać
REKLAMA