REKLAMA
,
Jedyna taka noc – podpowiadamy gdzie się wybrać
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Noc Kupały, noc świętojańska, sobótki – nazwy są różne, ale chodzi o to samo święto obchodzone podczas najkrótszej nocy w roku. Tradycja jest stara, tajemnicza, podszyta magią i erotyzmem. Jak ta jedyna noc będzie wyglądała w naszym regionie? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać.

Reklama

Noc Kupały wywodzi się z obrzędów słowiańskich. To święto słońca i księżyca, żywiołów wody i ognia, ale także miłości i płodności. Kościół katolicki, chcąc wykorzenić pogańską tradycję, podjął próbę zasymilowania święta, stąd późniejsza wigilia św. Jana, zwana też nocą świętojańską, obchodzona z 23 na 24 czerwca. I pod takim szyldem – nocy świętojańskiej – będą organizowane imprezy w Świerżach nad Bugiem i w ruinach zamku w Krupem. We Włodawie trwają przygotowania do „Sobótek Poleskich”. Kto będzie miał fantazję wybrać się nieco dalej od domu, np. do Lublina, polecamy „Noc św. Jana” w Muzeum Wsi Lubelskiej. Na Roztoczu zaś, w grodzisku w Czermnie, emocjonująco zapowiada  się „Średniowieczna Noc Świętojańska”.

Czwartek

Pierwszy koncert pod hasłem „Noc Kupały” już jutro (22.06.2017) w Chełmskim Domu Kultury. Na godz. 18 zaprasza Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej. Koncert nawiązywać będzie do słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem słońca, a jednocześnie stanowić podsumowanie ostatniego roku pracy zespołu. Ostatnie bilety są jeszcze do kupienia po 10 zł, a dla rodziny 3+ po 7 zł.

Piątek

Najwcześniej, bo już 23 czerwca br., zapraszamy do lubelskiego skansenu. O godz. 18 rozpocznie się widowisko „Wilija św. Jana” w wykonaniu zespołu obrzędowego z Hańska. Potem będzie okazja uczestniczyć w korowodzie, puszczaniu wianków oraz zabawie przy ognisku. Obrzędom towarzyszyć będą opowieści o lecznictwie ludowym i magicznych właściwościach ziół, pokaz i nauka wicia wianków i wiele innych atrakcji. Program

Sobota

Obrzędy słowiańskie związane z najkrótszą nocą w roku miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Jeżeli wciąż mają dawną moc, może warto spróbować. Dawniej uczestnicy zbierali się zwykle o zmroku, rozpalali ogniska i palili w nich zioła. Okoliczności sprzyjały wróżbom. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki, co miało wróżyć okoliczności zamążpójścia. Chłopcy skakali przez ogniska, by się ochronić przed złymi mocami.  Młodzi poszukiwali w leśnych ostępach kwiatu paproci wróżącego szczęście i bogactwo.

Według takiego mniej-więcej scenariusza, od wielu lat odbywają się wieczory w parku podworskim w Świerżach nad Bugiem. W tym roku zapraszamy w 24 czerwca br. Początek o godz. 17:30.  W programie m.in. konkursy na najpiękniejszy wianek świętojański oraz poszukiwanie kwiatu paproci. Na scenie wystąpi młodzież ze Szkoły Podstawowej w Świerżach, kabaret „Pod Cytrynką” z Dorohuska, zespoły ludowe, kapele i soliści, także z Ukrainy oraz zespół muzyczny „Blues Man”. Przewidziano przejście korowodu świętojańskiego nad rzekę Bug oraz liczne atrakcje dla dzieci. Na zakończenie – zabawa taneczna. Program
Ponadto w godz. 14-17 organizatorzy zapraszają na spływ kajakowy rzeką Bug na trasie Okopy Stare – Świerże. Zapisy pod nr tel. 504 061 040 lub mailowo na adres: joziuk44@vp.pl.

Współcześnie, na fali zainteresowania ludowością i dziedzictwem kulturowym, tego typu święta zyskują popularność, nie tylko w naszym kraju. Noc Kupały  jest nadal obchodzona przez wielu neopogan. Poza skakaniem przez ogień i szukaniem kwiatu paproci, tradycja łączy tę noc z wieloma wróżbami, często związanymi z miłością.
W malowniczych ruinach zamku w Krupem w tę sobotę (24 czerwca br.), o godz. 16, rozpocznie się „Jarmark Świętojański”. W pierwszej części uczestnicy będą mieli okazję podziwiać pokazy tańca współczesnego. Potem będą koncerty zespołów i kapel ludowych, w tym z Ukrainy. O godz. 22 rozpocznie się widowisko obrzędowe „Poszukiwanie kwiatu paproci”. Występom na scenie towarzyszyć będą atrakcje dla dzieci, pokazy walk, kuchni regionalnej, kiermasz, prezentacja szlacheckiego obozowiska. Szczegóły

W tym samym czasie, tj. 24 czerwca br., nad zbiornikiem Okopiec koło Włodawy, Muzeum Zespół Synagogalny zaprasza na godz. 19 na „Sobótki Poleskie”. Będzie sobótkowe ognisko z pokazami zielarskimi i warsztatami wicia wianków. Godzinę później rozpocznie się słowiańskie widowisko „Na kupalną nutę” w wykonaniu Mołodyczek z Ukrainy i Miedunicy z Białorusi. Na godz. 21 zaplanowano koncert elektronicznych etnobrzmień „Dziadowski projekt”. Całości będą towarzyszyć inne atrakcje: swojskie jadło, poszukiwanie kwiatu paproci, teatr ognia, pływanie łódką dla zakochanych. Program

Średniowieczna Nocy Świętojańska odbędzie się 24 czerwca 2017 r. na grodzisku w Czermnie (gmina Tyszowce). Ta impreza ma zasięg ogólnokrajowy.

Pośród szumu rzeki Huczwy, płonących ognisk i pochodni oraz przy pięknej muzyce dawnej będziemy poznawać historię i miejsce gdzie tętniło życie sprzed 1000 lat – zachęcają organizatorzy.

Do Czermna przyjadą grupy rekonstrukcyjne, m.in. Czarny Żmij, Wandalowie z Kotorowa, Bractwo Wojowników „Kruki”. Na uczestników czekają warsztaty zielarskie, kaletnicze, garncarskie, tkackie oraz pokaz gry na rogach. Spektakl Nocy Świętojańskiej wraz z puszczaniem wianków, taniec z ogniami, pokazy walki i wiele innych poprowadzi Słowiański Gróz w Wólce Bieleckiej. Oprawę muzyczną zapewni zespół Góra Trolla. Program

***

Czekamy na Wasze zdjęcia z sobótkowych imprez. Wysyłajcie je na adres: redakcja@chelmski.eu

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA