REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Jest bezpiecznie. Policjanci podsumowali rok
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Jest bezpieczniej na drogach, Policja ujawnia coraz więcej przestępstw gospodarczych, a obywatele okazują jej zaufanie. Lubelscy policjanci podsumowali rok 2018.

Odprawa roczna podsumowująca pracę policjantów z garnizonu lubelskiego w 2018 roku odbyła się wczoraj (31 stycznia). Komendant Wojewódzki Policji insp. Robert Szewc (na zdjęciu) omówił osiągnięcia policjantów. Podziękował za rok bardzo dobrej służby, podkreślając, że skuteczność działań mierzona jest przede wszystkim poczuciem bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa.

Szef lubelskiego garnizonu nakreślił główne cele i priorytety na najbliższy okres. To czas szczególny również z racji przypadających w 2019 roku obchodów 100 lecia Policji Państwowej.  Inauguracja  obchodów odbyła się w lubelskim garnizonie już w grudniu ubiegłego roku, kiedy to Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie otrzymała patrona. Został nim insp. Tadeusz Tomanowski, który był pierwszym komendantem na Lubelszczyźnie po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Przed gmachem komendy odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać.

Obecnie lubelski garnizon liczy 4965 etatów. Pracę policjantów wspomaga 1255 pracowników Policji – urzędników korpusu służby cywilnej oraz pracowników cywilnych. W poprzednim roku do służby przyjętych zostało 199 osób. Obecnie woj. lubelskie ma najniższy od lat wskaźnik wakatów do ogólnego stanu etatowego, pod koniec grudnia wynosił on zaledwie 0,12%.  W tym roku według wstępnych założeń przyjęcia do formacji prowadzone będą w sześciu terminach. Pierwszy już w marcu br.

Wiedza, doświadczenie oraz umiejętności policjantów są docenione także podczas misji pokojowych i operacji policyjnych poza graniami kraju. W minionym roku nasi funkcjonariusze pełnili służbę w Kosowie, Gruzji, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i Francji.

Skuteczna walka z przestępczością

Coraz więcej ujawnianych przestępstw gospodarczych i korupcyjnych, skuteczne zwalczanie przestępczości narkotykowej, wysoka wykrywalność sprawców to najistotniejsze dane podsumowujące pracę pionu kryminalnego.

W 2018 roku liczba wszystkich przestępstw stwierdzonych wyniosła 34.615 przy ich wykrywalności na poziomie 82,4%, w 2017 było to  77,6%. Wskaźnik z minionego roku plasuje Lubelskie na pierwszym miejscu w kraju, średnia krajowa wynosi 74,1%. Z ogólnej liczby przestępstw 21 049 to liczba stwierdzonych przestępstw kryminalnych. Ich wykrywalność wyniosła 77,5%, co również plasuje nas na pierwszym miejscu, średnia krajowa wynosi 65,9%. Liczba przestępstw kryminalnych w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła, wpływ na to miała zmiana przepisów karnych dotyczących przestępstwa niealimentacji. Odnotowano ich, 5627 podczas gdy w 2017 było 1281.

Spadki odnotowano w grupie przestępstw uważanych powszechnie za szczególnie uciążliwe dla społeczeństwa, z 7607 w 2017 roku do 6581 w roku ubiegłym. Jest to grupa 7 wybranych przestępstw tj.: (uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, przestępstwa rozbójnicze, kradzież cudzej rzeczy, samochodu, kradzież z włamaniem i uszkodzenie rzeczy). Wykrywalność, jaką osiągnęli lubelscy policjanci plasuje garnizon na drugiej pozycji w kraju.

Wybrane kategorie przestępstw

Przestępstwa stwierdzone 2018Przestępstwa stwierdzone 2017Wykrywalność przestępstw w 2018Wykrywalność przestępstw
w 2017
Rozbój24826987,1%86,8%
Bójka29931984,7%85,3%
Kradzież z włamaniem1752205547,5%40,8%
Kradzież2548303344,1%42,9%
Kradzież pojazdu8111749,4%43,9%
Uszczerbek na zdrowiu53763590,0%88,7%
Uszkodzenie rzeczy1197129646,3%

Mimo spadku wykrywalności jesteśmy najskuteczniej działającym garnizonem.   Zajmujemy I miejsce w kraju.

49,1

Policjanci garnizonu lubelskiego w 2018 r. zabezpieczyli łącznie 275 kg narkotyków, zlikwidowali 120 plantacji konopi indyjskich. Skutecznie walczyli także z przestępczością gospodarczą. Stwierdzono 8135 przestępstw, co stanowi wzrost o 1560 w porównaniu z 2017 rokiem. Lubelska policja jest też skuteczniejsza w zabezpieczaniu mienia przestępców. Wartość mienia zabezpieczonego u podejrzanych w prowadzonych postępowaniach szacowana jest na ponad 45 mln zł, z kolei wartość mienia odzyskanego to 17,5 mln zł.

W służbie prewencyjnej

Policyjna służba to nie tylko ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń, ale przede wszystkim codzienna praca policjantów  prewencji. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku odnotowano 182.641 interwencji. Średnio w ciągu doby policjanci przeprowadzali 500 interwencji, działania podejmowane były, co 2 minuty 40 sekund.

W roku 2018 dużym zainteresowaniem cieszyła się nadal Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na Lubelszczyźnie odnotowano  20. 623 zgłoszenia. Były to wskazania miejsc lub zdarzeń, które w ocenie mieszkańców naszego województwa są niebezpieczne bądź uciążliwe. Najczęściej wskazywanymi zjawiskami były: przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Takie sygnały i współpraca ze społeczeństwem pozwalają skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami.

Ubiegły rok to również wdrażanie aplikacji Moja Komenda oraz programu Dzielnicowy Bliżej Nas. W garnizonie lubelskim służbę pełni 391 dzielnicowych, w minionym roku uczestniczyli w 15 139 spotkaniach z mieszkańcami swojego rejonu. 79,7% czasu swojej służby spędzili w rejonie służbowym, by być jak najbliżej ludzi i ich problemów, służyć radą i pomocą.

Od 2016 roku przywracane są posterunki policji, a wraz z nimi przywracanie poczucia bezpieczeństwa. Policja jest dla mieszkańców, chce być jak najbliżej lokalnej społeczności. Na Lubelszczyźnie odtworzono 7 posterunków, w roku ubiegłym zakończono prace przy budowie PP w Siedliszczu.

W czerwcu na Lubelszczyźnie rozpoczął się proces przełączania numeru alarmowego policji do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Od połowy minionego roku dzwoniąc na numer 997, kontaktujemy się z operatorem centrum, który obsługuje numer 112. Lubelszczyzna była siódmym województwem, które wprowadziło zmiany w obsłudze numeru alarmowego 997.

2018 rok był też rokiem wyzwań. Policjanci uczestniczyli w zabezpieczeniu wielu imprez, w tym Szczytu Klimatycznego w Katowicach. W ciągu całego roku zabezpieczali 593 imprezy masowe, wykonali 11675 konwojów i doprowadzeń.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Poprawił się stan bezpieczeństwa na drogach Lubelszczyzny. Dzięki zaangażowaniu policjantów ruchu drogowego, był to kolejny już rok, w którym utrzymano tendencję spadkową dotyczącą liczby wypadków drogowych i osób rannych. Doszło do 1219 wypadków, w 2017 było ich o 19 więcej. Obrażenia odniosło 1289 osób, o 139 mniej niż w 2017 r. Co warto podkreślić o 13 osób zmniejszyła się liczba pieszych, którzy zginęli w wypadkach z 63 do 50. Wzrosła jednak ogólna liczba ofiar śmiertelnych, łącznie w wypadkach zginęło 179 osób o 22 więcej niż w roku 2017.

 

 

W dalszym ciągu głównymi przyczynami wypadków są wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość oraz nieprawidłowe wyprzedzanie.

Funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili 815 832 badań wobec kierujących na zawartość alkoholu tj. o 118 519 więcej niż w 2017 roku. Ujawnili 1253 nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi. Podczas przeprowadzonych kontroli drogowych zatrzymali 2322 uprawnienia do kierowania osobom, które w terenie zabudowanym przekroczyły prędkość o ponad 50 km/h.

Inwestycje i zakupy

Rok 2018 był czasem realizacji przez Policję Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie zakupiła 85 środków transportowych, z czego 38 pojazdów sfinansowanych zostało właśnie ze środków przeznaczonych na modernizację.  W ramach wsparcia finansowego ze strony samorządów lokalnych kupiono 31 pojazdów. Ponadto KWP otrzymała 13 samochodów marki Opel Crossland zakupionych ze środków rezerwy celowej w ramach funduszu „Wspieranie zwalczania przemytu i podrabiania wyrobów tytoniowych”

Rozpoczęto kilkadziesiąt  remontów i inwestycji dotyczących termomodernizacji czy budowy nowych obiektów. Główne zadania inwestycyjne to: budowa nowych siedzib KP I i VI w Lublinie, KP w Wisznicach, w Rejowcu Fabrycznym, w Kocku, w Annopolu, oraz Posterunków Policji w Sławatyczach i Siedliszczu.

Rośnie zaufanie

Ostania edycja badań CBOS pokazała, że 74% Polaków dobrze ocenia działania Policji. To najwyższa od 1990 roku ocena, która jednocześnie sprawiła, że Policja jest najlepiej ocenianą instytucją publiczną w kraju. Jednocześnie 86% Polaków ocenia Polskę jako kraj bezpieczny, zaś aż 93% ankietowanych zadeklarowało, że czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania.

 

 

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • hahaha bardzo skuteczne zwalczanie przestepstw narkotykowych,tak bardzo skuteczne ze rajan i cala reszta maja sie niezle dilujac na polanieckiej i w tamtych okolicach od paru lat???no ale lepiej pokazac slupki,zamknac oczy,zatkac uszy i udawac ze nic sie nie dzieje a cpuny dalej niech kradna zeby miec za co przycpac,brawo policja,widze ze moje podatki nieida na marne????

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *