REKLAMA
,
Jest pomnik Młodowskiej
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ławeczka upamiętniająca dr Jadwigę Młodowską jest już w Chełmie. Na razie czeka w murach IV LO. Ale już niebawem wszyscy zobaczymy ją na Placu Kupieckim.

Reklama

O szczególne upamiętnienie dr Jadwigi Młodowskiej zabiegali przede wszystkim nauczyciele, uczniowie i absolwenci IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. I udało się! W miniony piątek do Chełma dotarł gotowy pomnik w formie ławeczki. Siedzi na nim „jak żywa” dr Jadwiga Młodowska – niezwykła kobieta w historii Chełma, której zawdzięczmy rozwój polskiego szkolnictwa.

Na razie pomnik stanął w korytarzu szkoły, ale to tymczasowe miejsce. Wkrótce wszyscy zobaczymy go na Placu Kupieckim, w centrum Chełma.

– Rok temu obchodziliśmy Jubileusz 100-lecia Szkoły, którą w murach dzisiejszego liceum ogólnokształcącego, w roku 1919 założyła dr Jadwiga Młodowska – czytamy na stronie IV LO. – Decyzją Rady Pedagogicznej uwieńczeniem obchodów (…) jest ławeczka upamiętniająca jej postać, ufundowana przez Uczniów, Absolwentów, Pracowników i Sympatyków IV LO.

Przypomnijmy, miniony rok upłynął w Chełmie pod patronatem Młodowskiej. Uchwałą Rady Miasta Chełm rok szkolny 2019/2020 ogłoszono Rokiem dr Jadwigi Młodowskiej. Ponadto szkole „stuknęło” 100 lat. Jubileusz stał się więc okazją do szeregu działań związanych z postacią patronki. Był więc zjazd absolwentów, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wystawa i konferencja naukowa. Powstało wreszcie okolicznościowe wydawnictwo oraz przewodnik turystyczny – Spacer z dr Jadwigą Młodowską ulicami Chełma.

Jednak najbardziej ambitnym (i kosztownym) celem, jaki postawiła przed sobą społeczność związana z dawnym seminarium nauczycielskim, był pomnik patronki. Uzgodniono, że będzie to forma ławeczki z siedzącą na niej Młodowską. Zbiorka na ten cel trwała blisko rok. I mamy jej efekty.
Przyznać trzeba, że rzeźba prezentuje się doskonale. Cieszy, że postać, z której wszyscy możemy być dumni, została upamiętniona w taki właśnie sposób. Pomnik będzie nie tylko przypominał o Młodowskiej, ale stanowił też urokliwy element miejskiego krajobrazu.

***

Jadwiga Młodowska to postać wyjątkowa w historii Chełma. Przyjechała tu u progu niepodległości. Spędziła w naszym mieście piętnaście lat swego twórczego życia. Dla Chełma zrezygnowała z asystentury na Uniwersytecie Jagiellońskim i od 1 lipca 1919 r. pełniła funkcję dyrektora Państwowego Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego w Chełmie.

Szkoła prowadzona przez dr Jadwigę Młodowską w latach 1919 -1934 opierała się na nowoczesnych metodach nauczania, m.in. na tzw. systemie daltońskim.

Równocześnie z pracą zawodową łączyła niezwykłą aktywność społeczną. Od momentu przybycia do Chełma czuła się związana z miastem. Przez kilka lat kierowała Miejską Radą Szkolną oraz zorganizowała Towarzystwo Opieki nad Dzieckiem. Z jej inicjatywy powstało pierwsze w Chełmie przedszkole. Była jedną z inicjatorek powołania w Chełmie koła Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych. Aktywnie działała w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Stała również na czele Rady Nadzorczej Spółdzielni Nauczycielskiej Księgarni „Płomyk”. Była współzałożycielką miejscowej Spółdzielni Spożywców, a także członkiem prezydium rady okręgowego Związku Spółdzielni Spożywców „Społem”. Jadwiga Młodowska prowadziła także szeroką działalność wydawniczą oraz naukową. Opracowała np. elementarz do nauki czytania i pisania dla klasy pierwszej.

Za działalność oświatową i pracę na rzecz miasta Chełma została dwukrotnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a po śmierci również Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.

Nagła śmierć dr Jadwigi Młodowskiej pogrążyła w żałobie jej wychowanki i społeczność Chełma. Wystosowano odezwę do mieszkańców miasta, podkreślając znaczenie pracy twórczyni Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego dla miasta.

O jej działalności trafnie napisała jedna z uczennic:

Uczyła nas patriotyzmu ojczyzny, której dobro miało nam przyświecać na każdym powierzonym odcinku pracy zawodowej, społecznej. Wskazywała wartości pracy twórczej dla kształcenia swojego intelektu  i wzbogacania środowiska społecznego. Przypominała o odpowiedzialności za powierzone zadania kształcenia i wychowania młodzieży na światłych obywateli, oddanych sprawie ojczyzny.

Nota biograficzna na podstawie:
1) Katarzyna Dryjas Jadwiga Młodowska – prekursorka Planu Daltońskiego w Polsce,
2) http://4lochelm.pl/aktualnosci-2017-18/laweczka-upamietniajaca-dr-jadwige-mlodowska-juz-w-szkole/

Zdjęcie pochodzi ze strony IV LO w Chełmie

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Czekami na odsłonięcie.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Gratuluję sukcesu.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA