REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Jest pomnik Młodowskiej
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Ławeczka upamiętniająca dr Jadwigę Młodowską jest już w Chełmie. Na razie czeka w murach IV LO. Ale już niebawem wszyscy zobaczymy ją na Placu Kupieckim.

Reklama

O szczególne upamiętnienie dr Jadwigi Młodowskiej zabiegali przede wszystkim nauczyciele, uczniowie i absolwenci IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. I udało się! W miniony piątek do Chełma dotarł gotowy pomnik w formie ławeczki. Siedzi na nim “jak żywa” dr Jadwiga Młodowska – niezwykła kobieta w historii Chełma, której zawdzięczmy rozwój polskiego szkolnictwa.

Na razie pomnik stanął w korytarzu szkoły, ale to tymczasowe miejsce. Wkrótce wszyscy zobaczymy go na Placu Kupieckim, w centrum Chełma.

– Rok temu obchodziliśmy Jubileusz 100-lecia Szkoły, którą w murach dzisiejszego liceum ogólnokształcącego, w roku 1919 założyła dr Jadwiga Młodowska – czytamy na stronie IV LO. – Decyzją Rady Pedagogicznej uwieńczeniem obchodów (…) jest ławeczka upamiętniająca jej postać, ufundowana przez Uczniów, Absolwentów, Pracowników i Sympatyków IV LO.

Przypomnijmy, miniony rok upłynął w Chełmie pod patronatem Młodowskiej. Uchwałą Rady Miasta Chełm rok szkolny 2019/2020 ogłoszono Rokiem dr Jadwigi Młodowskiej. Ponadto szkole “stuknęło” 100 lat. Jubileusz stał się więc okazją do szeregu działań związanych z postacią patronki. Był więc zjazd absolwentów, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wystawa i konferencja naukowa. Powstało wreszcie okolicznościowe wydawnictwo oraz przewodnik turystyczny – Spacer z dr Jadwigą Młodowską ulicami Chełma.

Jednak najbardziej ambitnym (i kosztownym) celem, jaki postawiła przed sobą społeczność związana z dawnym seminarium nauczycielskim, był pomnik patronki. Uzgodniono, że będzie to forma ławeczki z siedzącą na niej Młodowską. Zbiorka na ten cel trwała blisko rok. I mamy jej efekty.
Przyznać trzeba, że rzeźba prezentuje się doskonale. Cieszy, że postać, z której wszyscy możemy być dumni, została upamiętniona w taki właśnie sposób. Pomnik będzie nie tylko przypominał o Młodowskiej, ale stanowił też urokliwy element miejskiego krajobrazu.

***

Jadwiga Młodowska to postać wyjątkowa w historii Chełma. Przyjechała tu u progu niepodległości. Spędziła w naszym mieście piętnaście lat swego twórczego życia. Dla Chełma zrezygnowała z asystentury na Uniwersytecie Jagiellońskim i od 1 lipca 1919 r. pełniła funkcję dyrektora Państwowego Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego w Chełmie.

Szkoła prowadzona przez dr Jadwigę Młodowską w latach 1919 -1934 opierała się na nowoczesnych metodach nauczania, m.in. na tzw. systemie daltońskim.

Równocześnie z pracą zawodową łączyła niezwykłą aktywność społeczną. Od momentu przybycia do Chełma czuła się związana z miastem. Przez kilka lat kierowała Miejską Radą Szkolną oraz zorganizowała Towarzystwo Opieki nad Dzieckiem. Z jej inicjatywy powstało pierwsze w Chełmie przedszkole. Była jedną z inicjatorek powołania w Chełmie koła Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych. Aktywnie działała w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Stała również na czele Rady Nadzorczej Spółdzielni Nauczycielskiej Księgarni „Płomyk”. Była współzałożycielką miejscowej Spółdzielni Spożywców, a także członkiem prezydium rady okręgowego Związku Spółdzielni Spożywców „Społem”. Jadwiga Młodowska prowadziła także szeroką działalność wydawniczą oraz naukową. Opracowała np. elementarz do nauki czytania i pisania dla klasy pierwszej.

Za działalność oświatową i pracę na rzecz miasta Chełma została dwukrotnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a po śmierci również Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.

Nagła śmierć dr Jadwigi Młodowskiej pogrążyła w żałobie jej wychowanki i społeczność Chełma. Wystosowano odezwę do mieszkańców miasta, podkreślając znaczenie pracy twórczyni Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego dla miasta.

O jej działalności trafnie napisała jedna z uczennic:

Uczyła nas patriotyzmu ojczyzny, której dobro miało nam przyświecać na każdym powierzonym odcinku pracy zawodowej, społecznej. Wskazywała wartości pracy twórczej dla kształcenia swojego intelektu  i wzbogacania środowiska społecznego. Przypominała o odpowiedzialności za powierzone zadania kształcenia i wychowania młodzieży na światłych obywateli, oddanych sprawie ojczyzny.

Nota biograficzna na podstawie:
1) Katarzyna Dryjas Jadwiga Młodowska – prekursorka Planu Daltońskiego w Polsce,
2) http://4lochelm.pl/aktualnosci-2017-18/laweczka-upamietniajaca-dr-jadwige-mlodowska-juz-w-szkole/

Zdjęcie pochodzi ze strony IV LO w Chełmie

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Czekami na odsłonięcie.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Gratuluję sukcesu.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama