REKLAMA
,
Jest umowa na betonowy pas
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jest umowa na budowę betonowego pasa startowego na lotnisku Depułtycze Królewskie pod Chełmem. Koszt inwestycji to ponad 21,5 mln zł.

Reklama

W piątek, 14 grudnia, dr hab. Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i Bogdan Kaleta (na zdjęciu: z prawej), prezes firmy PREF-BET, lidera Konsorcjum, podpisali umowę na budowę nawierzchni sztucznej pasa startowego na uczelnianym lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Do końca 2021 roku do dyspozycji uczestników kształcenia lotniczego zostanie oddany betonowy pas startowy o długości 1020 m oraz szerokości 30 m. Będzie wyposażony w oświetlenie nawigacyjne drogi startowej oraz niezbędną infrastrukturę. Wykonawcą zarówno dokumentacji projektowej, jak i robót budowlanych będzie Konsorcjum firm: firma PREF-BET Wytwórnia Mas Bitumicznych, Betonu i Prefabrykatów Sp. z o.o. z Wierzbicy oraz B.G. Construction Sp. z o.o. z Wierzbicy. Koszt inwestycji to ponad 21,5 mln zł.

– Budowa betonowego pasa startowego poprawi i poszerzy warunki szkolenia pilotów. Przede wszystkim umożliwi wykonywanie wszystkich operacji lotniczych, również w okresach niekorzystnych warunków pogodowych. Uczelnia dzięki tej inwestycji będzie mogła przyjąć dwa razy więcej studentów na specjalności lotnicze niż dotychczas. Betonowy pas startowy nie tylko zwiększy atrakcyjność naszej Uczelni, ale będzie służyć również firmom związanym z lotnictwem i całemu regionowi – podkreśla rektor Arkadiusz Tofil.

Betonowa nawierzchnia pasa startowego umożliwi operowanie z lotniska Depułtycze Królewskie wszystkim typom statków powietrznych wykorzystywanych w procesie wyszkolenia lotniczego.
W szczególności dotyczy to samolotów wielosilnikowych z wysuwanym podwoziem. Dzięki tej inwestycji uczelnia również poszerzy zakres prowadzonych szkoleń.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki własnemu wkładowi finansowemu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, ale także pomocy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało na tę inwestycję ponad 16 mln złotych.

Budowa betonowego pasa startowego to także początek realizacji dużo większego projektu, który zakłada m.in. powstanie specjalnego hangaru, gdzie będzie możliwość przeprowadzania remontów oraz napraw niemalże wszystkich rodzajów samolotów.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • No tak…. 16mln zł. od Min. Gowina a resztę kto dorzuci?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Dwa lata budowy,ale tempo stachanowskie.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A kto jest glownym udziałowcem firmy z którą podpisano umowe na wykonawstwo?

  No votes yet.
  Please wait...
 • To mi przypomina tempo remontu linii kolejowej Lublin – Dęblin

  No votes yet.
  Please wait...
 • A mniej więcej rok temu zapowiadano,że znacznie wcześniej.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA