REKLAMA
,
Jest umowa na obwodnicę Chełma
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W Janowie pod Chełmem podpisano umowę na rozpoczęcie projektowania, a później budowę obwodnicy Chełma. Będzie ona fragmentem drogi ekspresowej S12.

Reklama

15 czerwca podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę ponad 13-kilometrowej obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. Inwestycję – za kwotę ok. 442 mln zł – zrealizuje firma Strabag.

– Podpisana dzisiaj umowa jest już dwudziestą trzecią w tym roku. Dzięki temu do fazy realizacji przeszły 23 zadania o łącznej długości  blisko 280 km i wartości prawie 8 mld złotych – mówi Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Co w ramach inwestycji? 

Inwestycja obejmuje budowę dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Na odcinku ponad 13 km powstanie cztery węzły drogowe oraz 16 obiektów inżynierskich, w tym dwa mosty. Powstaną też przejścia dla zwierząt, a także urządzenia ochrony środowiska i BRD. W ramach inwestycji powstaną również drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.

Przebieg

Trasa przebiegać będzie po nowym śladzie i ominie Chełm od północy. Jadąc DK12 od strony Piask, kierowcy wjadą na nią pomiędzy Stołpiem i Janowem na węźle Chełm Zachód.
Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze. Dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów.
Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm – Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, na połączeniu z obecną DK12 w miejscowości Kolonia Antonin.

W związku z zapewnieniem finansowania na całą drogę ekspresową S12 z Piask do Dorohuska, realizacja początkowego odcinka obwodnicy o długości około 3 km została włączona do odcinka wcześniejszego (Dorohucza – początek obwodnicy Chełma). Pozwoli to uniknąć zbędnych robót i kosztów związanych z koniecznością tymczasowego skomunikowania obecnej DK12 z nową trasą.

Termin realizacji 

Podpisana umowa mówi, że w ciągu 10 miesięcy ma być gotowy projekt i złożone dokumenty do Wojewody Lubelskiego o wydanie decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Budowa planowana jest w latach 2023-2025.

– Droga omijająca Chełm rozwiąże problem tranzytu ciężarówek przez miasto – mówi europosłanka Beata Mazurek. – To wielka rzecz dla mieszkańców, ale też dla  jadących do Dorohuska, do granicy naszego państwa. Obwodnica zapewni komfortowy przejazd do granicy w Dorohusku – granicy, która jest kluczowa, jeśli chodzi o wymianę towarów między Unią Europejską a Ukrainą.

Kalendarium inwestycji

 • 2007 r. – wstępna koncepcja programowa dla budowy drogi ekspresowej S12 na odcinku obwodnicy Chełma zawierająca dwa warianty jej przebiegu.
 • 08.08.2008 r. – przyjęcie koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S12 na odcinku obwodnicy Chełma na posiedzeniu Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad.
 • 31.03.2010 r. – złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz o ustalenie zakresu raportu dla przedsięwzięcia, które może transgranicznie oddziaływać na środowisko.
 • 14.12.2015 r. – wydanie decyzji środowiskowej przez RDOŚ dla wariantu rekomendowanego dla obwodnicy Chełma (wariant II).
 • 31.08.2018 r. – podpisanie umowy na opracowanie szczegółowej koncepcji programowej dla wariantu preferowanego, wykonawca: Mosty Katowice, wartość ok. 3,1 mln zł.
 • 15.12.2020 r. – ogłoszenie przetargu na projekt i budowę obwodnicy Chełma.
 • 16.04.2021 r. – oferta firmy Strabag wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Ok, sorry mój błąd ortograficzny.
  Zapis słowa tempo czy tępo zależy od kontekstu. W moim przypdku jest błędem.
  Cóż w ten upał najwyraźniej tracę czujność.
  Inaczej nie mogę poprawić więc dziękuję za cenna korektę.

  Niestety studia wyższe kończyłem w wolnej Polsce, stąd pewnie te braki.

  No votes yet.
  Please wait...
  • ha,ha

   No votes yet.
   Please wait...
 • Andrzeju Sawa, długo nad tym myślałeś.
  Masz tępo podejmowania decyzji podobne do Banaszka. Na co potrzeba jeden dzień on potrzebuje trzy tygodnie w wersji optymistycznej.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Ty tępe masz tempo.

   No votes yet.
   Please wait...
   • Na WUMLu nie było języka polskiego 🙂

    No votes yet.
    Please wait...
 • Liczysz że na otwarcie ciebie zaproszą, powodzenia i długiego życia.
  Ludzie konkretni robią konkretnie nie gadją o konkretach.
  Kogo to obchodzi na co czekasz, no może pania europoseł, ludzka kobieta

  No votes yet.
  Please wait...
  • Pastor,dowcipas z Ciebie.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Ja czekam na konkret w sprawie trasy południowe,a nie na listy intencyjne.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Ludzie zbudujcie wreszcie tę drogę a nie ciągle gadacie. Bo będzie jak z Mistrzostwami Europy 2020, mało że spóźnione o rak czasu to jeszcze w pierwszym meczu musieliśmy trafic na Słowację ?

  No votes yet.
  Please wait...
  • A ile lat prawie gotowe lotnisko w Berlinie czekało na otwarcie?Chyba z 10.A więc u nas szybciej.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Polowe „XXX plenum Spółdzielni Zenum”.
  Maszyny bez zwłoki ruszyły już w teren? Nie? Szkoda. Projektanci z robotą niech się lepiej pospieszą, niech zdążą przed czasem.
  Całkiem ładne zdjęcie. Na szampana zabrakło?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA