REKLAMA
,
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Na ponad 581 mln zł oszacowane zostały tegoroczne dochody budżetu naszego miasta. Nieco większe mają być planowane wydatki. Prezydent w swoim projekcie budżetu wskazał, że wyniosą one ponad 584 mln zł. 20 stycznia radni zajmą się uchwaleniem budżetu miasta na 2021 rok.

Reklama

Po raz kolejny chełmskie władze korzystają z możliwości wydłużenia terminu przyjęcia uchwały budżetowej. Teoretycznie bowiem powinno nastąpić do końca poprzedniego roku. Jednak dzięki zmianom w przepisach w tym roku samorządy mogą swoje budżety uchwalać aż do końca marca. W przypadku naszego miasta przyjęcie budżetu będzie raczej czystą formalnością. Układ sił w Radzie Miasta jest jasny i trudno nawet spodziewać się, że projekt budżetu wywoła poważniejszą dyskusję. Możemy więc założyć, że jutro radni uchwalą budżet

Budżetowy deficyt sięgać ma niespełna 3 mln zł. I jest to naprawdę niewiele jak na wysokość samego budżetu. Trzeba bowiem zauważyć, że jest to budżet rekordowy. W porównaniu z poprzednim rokiem rośnie bowiem o prawie 25 mln zł. Deficyt pokryje zapewne kredyt, który prezydent może zaciągać aż do wysokości 30 mln zł.

Ambitnie wyglądają plany związane z dochodami miasta. Mają one wynieść 581,2 mln zł. Z czego prawie 184 mln mają stanowić dochody majątkowe. Żeby je zrealizować, w tym roku konieczna będzie sprzedaż Miejskiego przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. A to w roku 2020 okazało się zadaniem niewykonalnym.

Prawie 117 mln zł miasto chce wydać na przedsięwzięcia współfinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej i innych zewnętrznych źródeł finansowania. Na liście przedsięwzięć realizowanych z pozyskanych na zewnątrz pieniędzy jest aż 31 pozycji. Począwszy od tych najpoważniejszych jak m.in. budowa drogi nr 12 czy zakup 6 autobusów niskoemisyjnych dla CLA przez rewitalizację pl. Doktora Edwarda Łuczkowskiego, aż po szereg projektów edukacyjnych.

***

Przypominamy, że sesję Rady Miasta można śledzić na żywo na miejskim kanale serwisu youytube.

***

AKTUALIZACJA 20.01.:

Rada Miasta Chełm jednogłośnie (22 głosy za) zatwierdziła dziś przedstawiony przez prezydenta budżet miasta. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Gasni. Prognoza wieloletnia oczywiście odzwierciedla harmonogramy realizacji przedsięwzięc i wielkości budżetu i zadłużenia. Ale to prognoza. Można tu przyjąć np. że 2022 spłacimy wszystkie długi i nikt tego nie zabroni. Budżet na dany rok to jednak trzeba realizować tu i teraz.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Tak, właśnie dlatego analizując taką prognozę z roku na rok najlepiej widać, czy się sprawnie zarządza finansami, czy tylko na przysłowiowy radar.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Do analizy, do pełnej oceny budżetu na 2021 r. trzeba byłoby uwzględnić to, co znajduje się w prognozach wieloletnich – każde odstępstwo od prognoz w poprzednich latach, a zwłaszcza w ostatnim roku, wymusza zazwyczaj głębokie zmiany w tych prognozach, a to tam jest ujęty realny stan finansów miasta (najciekawsze wątki są w tym, co się zmieniło w porównaniu do poprzedniego stanu/roku). Budżetem na dany rok nie ma co się specjalnie emocjonować, to technika i taktyka, a nie strategia (czyli w sferze budżetowej prawdziwa polityka).

  No votes yet.
  Please wait...
 • A po co było obniżanie opłaty śmieciowej o 10 groszy?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Czemu sprzedaż MPEC okazała się zadaniem niewykonalnym?
  Bo radni PiS obrazili sie na prozydenta i powiedzieli nie. A co tak też można.
  Pozostaje pytanie : kto zmieni zdanie w sprawie sprzedaży MPEC prezydent czy radni PiS? Pozostałych radnych nie biorę pod uwagę z przyczyn obiektywnych, oni istnieją tylko na liście płac.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A miastu sie uda MPEC sprzedać za przyzwoitą cenę ?!

  No votes yet.
  Please wait...
  • Podstawowe pytanie dla wykonania budżetu.

   No votes yet.
   Please wait...
 • A Na co pójdą pieniądze ze sprzedaży MPEC ?! Na regulowanie długów w mieście, dopłaty do śmieci, może młyn ?!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Panie Prezydeńce Banaszek, kochani radni a gdybyście trochę pomyśleni to….?! Budżet miasta byłby bez deficytu. Wystarczy tylko zlikwidować dopłatę do śmieci jak robią to inne miasta. Wg. wywiadu Prezydenta Banaszka doplacał MPGK do śmieci 4 mln zł w 2020 A w tym ile to strach pomyśleć ?!
  Prezydent mógłby zrealizować swoją wyborczą obietnice. Miasto bez deficytu!! To byłby PR!!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Pożyjemy zobaczymy. W roku poprzednim miała byc nadwyżka w budżecie. A kończyło się 10 mln pożyczką zewnętrzną. Oraz pożyczki ponad 3 mln. pośpiesznie zbieranie pieniędzy z kont instytucji zależnych od miasta.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA