REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Rady Osiedli - dogrywka
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Na ponad 581 mln zł oszacowane zostały tegoroczne dochody budżetu naszego miasta. Nieco większe mają być planowane wydatki. Prezydent w swoim projekcie budżetu wskazał, że wyniosą one ponad 584 mln zł. 20 stycznia radni zajmą się uchwaleniem budżetu miasta na 2021 rok.

Po raz kolejny chełmskie władze korzystają z możliwości wydłużenia terminu przyjęcia uchwały budżetowej. Teoretycznie bowiem powinno nastąpić do końca poprzedniego roku. Jednak dzięki zmianom w przepisach w tym roku samorządy mogą swoje budżety uchwalać aż do końca marca. W przypadku naszego miasta przyjęcie budżetu będzie raczej czystą formalnością. Układ sił w Radzie Miasta jest jasny i trudno nawet spodziewać się, że projekt budżetu wywoła poważniejszą dyskusję. Możemy więc założyć, że jutro radni uchwalą budżet

Budżetowy deficyt sięgać ma niespełna 3 mln zł. I jest to naprawdę niewiele jak na wysokość samego budżetu. Trzeba bowiem zauważyć, że jest to budżet rekordowy. W porównaniu z poprzednim rokiem rośnie bowiem o prawie 25 mln zł. Deficyt pokryje zapewne kredyt, który prezydent może zaciągać aż do wysokości 30 mln zł.

Ambitnie wyglądają plany związane z dochodami miasta. Mają one wynieść 581,2 mln zł. Z czego prawie 184 mln mają stanowić dochody majątkowe. Żeby je zrealizować, w tym roku konieczna będzie sprzedaż Miejskiego przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. A to w roku 2020 okazało się zadaniem niewykonalnym.

Prawie 117 mln zł miasto chce wydać na przedsięwzięcia współfinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej i innych zewnętrznych źródeł finansowania. Na liście przedsięwzięć realizowanych z pozyskanych na zewnątrz pieniędzy jest aż 31 pozycji. Począwszy od tych najpoważniejszych jak m.in. budowa drogi nr 12 czy zakup 6 autobusów niskoemisyjnych dla CLA przez rewitalizację pl. Doktora Edwarda Łuczkowskiego, aż po szereg projektów edukacyjnych.

***

Przypominamy, że sesję Rady Miasta można śledzić na żywo na miejskim kanale serwisu youytube.

***

AKTUALIZACJA 20.01.:

Rada Miasta Chełm jednogłośnie (22 głosy za) zatwierdziła dziś przedstawiony przez prezydenta budżet miasta. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Gasni. Prognoza wieloletnia oczywiście odzwierciedla harmonogramy realizacji przedsięwzięc i wielkości budżetu i zadłużenia. Ale to prognoza. Można tu przyjąć np. że 2022 spłacimy wszystkie długi i nikt tego nie zabroni. Budżet na dany rok to jednak trzeba realizować tu i teraz.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Tak, właśnie dlatego analizując taką prognozę z roku na rok najlepiej widać, czy się sprawnie zarządza finansami, czy tylko na przysłowiowy radar.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Do analizy, do pełnej oceny budżetu na 2021 r. trzeba byłoby uwzględnić to, co znajduje się w prognozach wieloletnich – każde odstępstwo od prognoz w poprzednich latach, a zwłaszcza w ostatnim roku, wymusza zazwyczaj głębokie zmiany w tych prognozach, a to tam jest ujęty realny stan finansów miasta (najciekawsze wątki są w tym, co się zmieniło w porównaniu do poprzedniego stanu/roku). Budżetem na dany rok nie ma co się specjalnie emocjonować, to technika i taktyka, a nie strategia (czyli w sferze budżetowej prawdziwa polityka).

  No votes yet.
  Please wait...
 • A po co było obniżanie opłaty śmieciowej o 10 groszy?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Czemu sprzedaż MPEC okazała się zadaniem niewykonalnym?
  Bo radni PiS obrazili sie na prozydenta i powiedzieli nie. A co tak też można.
  Pozostaje pytanie : kto zmieni zdanie w sprawie sprzedaży MPEC prezydent czy radni PiS? Pozostałych radnych nie biorę pod uwagę z przyczyn obiektywnych, oni istnieją tylko na liście płac.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A miastu sie uda MPEC sprzedać za przyzwoitą cenę ?!

  No votes yet.
  Please wait...
  • Podstawowe pytanie dla wykonania budżetu.

   No votes yet.
   Please wait...
 • A Na co pójdą pieniądze ze sprzedaży MPEC ?! Na regulowanie długów w mieście, dopłaty do śmieci, może młyn ?!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Panie Prezydeńce Banaszek, kochani radni a gdybyście trochę pomyśleni to….?! Budżet miasta byłby bez deficytu. Wystarczy tylko zlikwidować dopłatę do śmieci jak robią to inne miasta. Wg. wywiadu Prezydenta Banaszka doplacał MPGK do śmieci 4 mln zł w 2020 A w tym ile to strach pomyśleć ?!
  Prezydent mógłby zrealizować swoją wyborczą obietnice. Miasto bez deficytu!! To byłby PR!!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Pożyjemy zobaczymy. W roku poprzednim miała byc nadwyżka w budżecie. A kończyło się 10 mln pożyczką zewnętrzną. Oraz pożyczki ponad 3 mln. pośpiesznie zbieranie pieniędzy z kont instytucji zależnych od miasta.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *