REKLAMA
,
Już głosowałeś? Krasnostawskie klęczące drzewo walczy o tytuł
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Już tylko kilka dni zostało do końca głosowania na Drzewo Roku 2018. W finałowej 16-stce znalazło się jedno drzewo reprezentujące Lubelszczyznę — klęczące drzewo z krasnostawskiego rynku. Zagłosuj!

Reklama

Klon jesionolistny od 65 lat rośnie na rynku w Krasnymstawie. Drzewo ma wyjątkowy, zbliżony do horyzontalnego układ pnia. To właśnie to drzewo prowadzi w rankingu zdobytych głosów już od pierwszego dnia trwania głosowania. Jednak ze względu na wahającą się i niewielką różnicę głosów, jego ostateczne zwycięstwo nie jest obecnie takie oczywiste.

Stawka konkursu jest wysoka. Tytuł Drzewa Roku to bowiem nie wszystko, gra toczy się o awans do ogólnoeuropejskiej edycji konkursu. Drzewo, które zwycięży w konkursie krajowym, zmierzy się z piętnastoma drzewami z całego kontynentu. Podobnie jak w konkursie ogólnopolskim, kandydat z Lubelszczyzny ze względu na swój nietypowy kształt może wyróżniać się na tle innych, często znacznie bardziej wiekowych finalistów. Jednak wcale nie o wiek w konkursie chodzi. Konkurs ma wyłonić drzewo z historią, łączące pokolenia.
Kryteria te doskonale spełnia klęczące drzewo z krasnostawskiego rynku, które na początku obecnego stulecia uratowane zostało przed zaplanowaną wycinką przez lokalną społeczność. Zamiar wycinki uzasadniano wtedy jego deformacją i rzekomym brakiem estetyki. Współcześnie stanowi inspirację dla prac malarzy i fotografów, a także miejsce spotkań czy chwil zadumy dla mieszkańców i turystów. Jak pokazuje praktyka’ „smoczy” pień klęczącego drzewa to także atrakcyjne miejsce zabaw dla dzieci.

Dla wielu mieszkańców miasta drzewo to stanowi także symbol determinacji, uporu w trwaniu; w walce o swoje miejsce, niezłomności działań i celów. Niezależnie od interpretacji kształtu pnia drzewo to w pełni zasługuje na tytuł i awans. Aby to osiągnąć, reprezentant Lubelszczyzny potrzebuje jeszcze większego wsparcia. Głosować można na stronie www.drzeworoku.pl, tam także znaleźć można więcej informacji o samym konkursie, jak i o klęczącym drzewie.

Organizatorem ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku jest Klubu Gaja. Krasnostawskie klęczące drzewo zgłosił do rywalizacji Krasnostawski Ruch Ekologiczny VIRIDIS (KREV).

Nie zwlekaj, głosować można tylko do końca czerwca!

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Remonty wloką się niemiłosiernie
Remonty wloką się niemiłosiernie
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Przyszłość dworca budzi emocje
Przyszłość dworca budzi emocje
Miliony na Plac Łuczkowskiego
Miliony na Plac Łuczkowskiego
Na Jagielońskiej kładą asfalt
Na Jagiellońskiej kładą asfalt
REKLAMA