REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Masz już wezwanie na kwalifikację wojskową?
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Jeżeli urodziłeś się w 1999 roku, będziesz musiał stanąć do kwalifikacji wojskowej. Nie będziesz sam – wezwania dostało około 360 młodych mężczyzn.

Reklama

Kwalifikacja wojskowa to nie pobór do wojska. W 2009 r. zawieszono obowiązkową służbę wojskową, a broni nas armia zawodowa. Pobór zastąpiła kwalifikacja wojskowa. Chodzi o zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby wojskowej. W Chełmie wysłano około 360 wezwań.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w Chełmie obejmuje mężczyzn urodzonych w 1999 roku, a także w latach 1994-1998, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Kwalifikacją objęte są też osoby urodzone w latach 1997-1998, wobec których orzeczono czasową niezdolność do służby wojskowej i albo okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji, albo osoby te złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej.
Ponadto kwalifikacja obejmuje osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do wojska na ochotnika, jeżeli nie mają do tej pory orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Także kobiety
Przed komisją zobowiązane są stawić się także kobiety urodzone w latach 1994-1999, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Dotyczy to także kobiet, które w roku szkolnym lub akademickim 2016/2017 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, a także studentki lub absolwentki tych szkół lub kierunków.

Co zabrać?
Osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej powinna mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy), dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia oraz dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobierania nauki.

Lepiej nie zapomnieć
Likwidacja służby zasadniczej nie zniosła obowiązku stawienia się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi grzywna lub nawet ograniczenie wolności.

Powiatowa Komisja Lekarska dla Miasta Chełm rozpocznie kwalifikację w środę 28 lutego br. Będzie pracowała do 15 marca br. w lokalu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmie przy ul. 1 Pułku Szwoleżerów  15 a (stadion miejski). Przed komisję należy stawić się w terminie wyznaczonym w wezwaniu.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama