REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Kabaciński: polscy rolnicy nie powinni narzekać
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

– Polskie rolnictwo powinno być na końcu narzekania, że źle się dzieje w tej gałęzi, w szczególności jeżeli popatrzymy na ilość dotacji – mówił Michał Kabaciński, kandydat z list Zjednoczonej Lewicy w trakcie “Debaty dla Chełma”. 

Reklama

Całkiem niedawno minister rolnictwa Marek Sawicki, podkreślał, że polskie rolnictwo rozwija się i odnosi sukcesy na wielu płaszczyznach. Z kolei powiat chełmski w znacznej mierze jest powiatem rolniczym, a im bliżej do wyborów, tym “uczucie” do nich wrasta. Za tydzień skończy się kampania wyborcza i jak to już bywało w latach ubiegłych , najprawdopodobniej zostaną pozostawieni samym sobie.

W odpowiedzi na pytanie, jakim wsparciem należy objąć rolników, Michał Kabaciński, mówił, że możemy wyróżnić wśród nich dwie grupy. Jedną z nich są gospodarze dużych powierzchni, którzy najaktywniej uczestniczą w protestach. – Jeżeli popatrzymy jakimi przyjeżdżają ciągnikami, jakim dysponuje sprzętem i jaką ilość dotacji otrzymali, to tak naprawdę nie powinni narzekać. Zawsze będzie mało – komentował. Kandydat Zjednoczonej Lewicy zwrócił także uwagę, że istnieje druga mniejsza grupa, która ma utrudniony poziom konkurowania z dużymi graczami. Wynika to najczęściej z barier, które stawia im państwo.

“Więcej swobody dla rolników”

– Jeżeli popatrzymy sobie na lokalne targi i rynki w obrębie nadbużańskim, to bardzo dużo rolników sprzedaje swoje plony w sposób nieprzetworzony. Najczęściej po niskich cenach, z powodu dużej konkurencji z dużymi sieciami, które mają fabryki i mogą je przetwarzać – mówił w trakcie debaty.

Kabaciński wskazał, że Zjednoczona Lewica opowiada się za tym, aby zezwolić zgodę na przetwarzanie wędlin, owoców i warzyw na własny użytek. – Rolnicy mogliby je sprzedawać na chełmskich, zamojskich i bialskich rynkach, a to spowodowałoby, że mniejsze gospodarstwa mogłyby w miarę dogonić te większe, powyżej 20 h. Więcej swobody dla rolników – kwitował.

“Debata dla Chełma” | Wideo

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama