Uczniowie kierunku technik transportu kolejowego będą mieć zapewnione praktyki zawodowe, a najlepsi stypendia. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały właśnie umowę o współpracy z Zespołem Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie.
PLK podpisują umowy o współpracy ze szkołami, które kształcą przyszłych pracowników kolei; czyli dyżurnych ruchu, automatyków sterowania ruchem oraz kolejowych specjalistów dróg i mostów. 13 kwietnia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały taką umowę z Zespołem Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie. Dokument dotyczy kształcenia przyszłych kolejarzy na kierunku technik transportu kolejowego. Dzięki niej uczniowie z Chełma będą mieli zapewnione lekcje i praktyki zawodowe u boku wykwalifikowanych pracowników Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie. A najlepsi dostaną stypendia.
Dobrze wykształcona kadra specjalistów na kierunkach kolejowych to gwarancja kompetentnych pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Stypendia i wsparcie dla szkół są inwestycją w wykwalifikowanych pracowników, a tym samym w nowoczesną i bezpieczną kolej – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Chełmska szkoła będzie mogła zaoferować swoim uczniom ciekawe praktyki zawodowe realizowane pod okiem doświadczonych kolejarzy.
Stypendia i możliwość stabilnej pracy zachęcą do nauki zawodu – spodziewa się Dorota Bekasiewicz, dyrektor ZSEiT w Chełmie.
Informacja ta zbiegła się w czasie w inną, dotyczącą dużych inwestycji na kolei w naszym regionie. W środę (20 kwietnia) premier ogłosił listę projektów zakwalifikowanych do programu Kolej Plus. Do realizacji trafi więc pięć inwestycji w województwie lubelskim: Lublin-Łęczna/LW Bogdanka, Szastarka-Janów Lubelski-Biłgoraj, Chełm-Włodawa, Łuków-Lublin, Rejowiec-Zawada-Zamość Szopinek.
Te projekty to budowa, odbudowa i projektowanie linii kolejowych. W ramach programu na Lubelszczyźnie powstanie 90 km nowych linii kolejowych. Wartość to blisko 3,5 mld zł – rekord, jeśli chodzi o środki w podziale na województwa – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu .
A to z kolei oznacza nowe miejsca pracy dla wykształconych kolejarzy.