REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Sześć chełmskich rodzin musiało opuścić swoje mieszkania. Wszystko za sprawą zagrożenia katastrofą budowlaną.

Reklama

O groźnej sytuacji doniósł “Dziennik Wschodni“. Budynek przy ul. Obłońskiej 26 od dawna stoi  opuszczony. Już kilka lat temu obskurną elewację tej rudery ukryto za reklamowymi siatkami. Pojawiły się wówczas nadzieje, że to początek remontu. Niestety, wydaje się więc, że kamienica skazana została na zagładę. Katastrofa jest więc dopiero przed nami?

Dzisiaj rano zawaliła się jedna z wewnętrznych ścian tego pustostanu. Służby na wszelki wypadek dokonały przeszukania. Na szczęście w środku nie było nikogo.

Trudno ocenić na ile zawalenie się wewnętrznej ściany jest niebezpieczne dla sąsiadującej z budynkiem kamieniczki. Na wszelki więc wypadek jej mieszkańców – jak twierdzi “Dziennik Wschodni” przeniesiono do lokali zastępczych. O tym, jak długo potrwa ta sytuacja, zdecydują specjaliści zajmujący się nadzorem budowlanym. W najbliższym czasie będą musieli ocenić faktyczne zagrożenie katastrofą budowlaną.

***

Podobnych pustostanów mamy w Chełmie jeszcze kilka. Wszystkie stanowią z jednej strony potencjalne zagrożenie, z drugiej zaś dają dach na głową bezdomnym. Kilka miesięcy temu to prawdopodobnie dzicy lokatorzy zaprószyli ogień w zrujnowanej kamienicy przy ul. Szkolnej.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • To jest sprawa bez precedensu!! Tyle lat służby nadzoru budowlanego zastanawiają się co z tym,,,, fantem,,, zrobić???? Art. 69 Prawo budowlane (stosowanie środków zabezpieczających w celu usunięcia niebezpieczeństwa)………. cyt. Organ nadzoru budowlanego zapewni, na koszt wlasciciela
  lub zarządcy obiektu budowlanego zastosowanie niezbędnych
  środków zabezpieczających……. Warto zapoznać się z wyrokami
  Naczelnego SA, Wojew. w podobnych sprawach….. Możliwości
  Organ Nadzoru Budowlanego ma, a więc o czym tu dyskutować?
  Nadzór jak widać nie zajmuje się konsekwentnie i do końca
  sprawami, które są w ich kompetencji. Czy musi dojść do tragedii, żeby tę sprawę raz na zawsze załatwić jak należy????

  No votes yet.
  Please wait...
 • Kerr bywanie w pracy to jeden z jej objawów gdy brak innych.
  Praca prezydentów jest bezobjawowa jak ich strategi w walce z covidem

  No votes yet.
  Please wait...
 • Lewy czerwony, z twojej wypowiedzi wnosze że nie ma właściciela tego obiektu, co mnie wcale nie dziwi przy tym tempie ustalania praw własności.
  Jest to jednak żadne pocieszenie dla nas mieszkańców. Władza została powołana po to żeby zagwarantować bezpieczeństwo mieszkańcom więc niech się ta władza spręża i z tego się wywiązuje skoro bierze za to pieniądza po 10 tys miesięcznie.
  Nie jest to czas rozliczeń bo taki jeszcze przyjdzie więc nie oczekuję ekspiacji.
  Oczekuje głębokiej refleksji także od klakierów tej władzy.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Lewy czerwony, koloratkę używam sporadycznie rzadziej niż prezydent bywa w robocie. Muszę mieć oczy dookoła głowy żeby pierwszy dostrzec tego kto mierzy do mnie za węgla. Taka branża
  Jest mi obojętne co prezydent nosi przy d…, jak się tym posługuje i na czym siedzi.
  Idą święta ten portal nie pokazuje prawdziwego dramatyzmu sytuacji ale wygląda to bardzo poważnie i nie wszyscy spędza je w spokoju i radości.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Pastor, moze w takim razie wskazesz kto jest wlascicielem owej kamienicy bo to zdaje sie na nim ciazy obowiazek utrzymania w nalezytym stanie budynku. Co moze miasto w takim razie? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/936589,jakie-obowiazki-ma-wlasciciel-budynku-i-posesji.html moze ma zastsowanie powyzsze prawo – ale nie wydaje mi sie celowym stawianie pod pregierzem prezydenta jakbys tego oczekiwal. Pasto zaapeluj do wlascicieli by sprezyli 4 litery w troki i zajeli sie konkretnie nieruchomoscia a nie by czekali az ich miasto wyreczy

   No votes yet.
   Please wait...
   • Zaręczam Ci, że miasto ma narzędzia. Nie chcę się rozpisywać o “kuchni”, bo nie wszystko tak wprost jest wyłożone w przepisach. Zamiast dzielnie odpierać ataki na włodarzy, kluczowe pytanie do Ciebie, a zdaje się jesteś “bliżej władzy”: czy z Urzędu Miasta wyszło choćby jedno pismo do właściciela nieruchomości, która może stwarzać zagrożenie, tak na dobry początek kolejnych możliwych działań? Jeśli wyszło i takowe pismo istnieje, to już prędziuchno się przymykam i wracam, mimo późnej pory, do zarabiania na rodzinę i na podatki i opłaty dla miasta, tudzież dla władzy rządowej, żeby miała z czego płacić na interwencyjne programy po linii partyjnej dla Miasta Chełma (tfu!, dla prezydenta Banaszka, bo w końcu on to łatwi).

    No votes yet.
    Please wait...
   • A właściciele mają forsę?A Ty masz?

    No votes yet.
    Please wait...
 • Osobiście uważam, że to trochę dyskusja o dwóch skrajnych i jako takich niewłaściwych modelach prezydentury w mieście: z jednej strony model kacyka z nieodłącznym telefonem i kluczykami w ręku – albo załatwia na telefon albo jedzie do Warszawy, żeby załatwić po partyjnej linii; z drugiej strony oczekiwany przez niektórych model “siedzenia 24 godziny za biurkiem” (tudzież nieustannego kręcenia się po mieście), że niby dobry gospodarz. Moim zdaniem, obie opcje są do bani. Jeśli ktoś chce tu prezydenta Banaszka postawić za wzór, bo działa jak w pierwszym modelu, to tylko partyjni działacze wiadomo której opcji. Nikt nie odmówi mu sukcesów, ale kompletnie oderwanych od faktu, że samorząd to coś więcej niż wybory co 5 lat – to ciągłość. Drugi model to przegięcie w drugą stronę – zarządzanie miastem to ani sprawność poza nim, ani zasiedzenie w fotelu.

  No votes yet.
  Please wait...
  • spoko ma 3 lata jeszcze – wg. mnie miasto nie mialo do tej pory szczescia jesli chodzi o I Vice -nie da sie zjesc i miec ciastko jednoczesnie- nie da sie byc i zalatwiac w Warszawie czy Lublinie i rownoczesnie np. ogarniac temat remonotw-to wlasnie m.in. zadanie dla Vice a co do budynku – jest pytanie do wlasciciela co robil by nie dopuscic do katastrofy budowalnej-miasto zdaje sie nie ma takich mechanizmow to jedno po drugie wielu chetnych jest na to by to mniasto wzielo na siebie remonty by potem stanac z kwitem jako wlasciciel -mi sie nalezy – cos w tej materii chyba nie tak. Za budynek odpowiada wlasciciel -jak nie chce niech sie zrzeknie wlasnosci na rzecz miasta czy innej osoby. a tak jeszcze witoldowi- nie nie ja nie z Warszawy tylko z Pszczelej Woli, gdzie mi tam do stolicy

   No votes yet.
   Please wait...
   • A masz chętnego,który za dwa lata wystartuje w wyborach i ma jakiś konkretny pomysł na Chełm.?a mam,ale niestety nie będę startował.

    No votes yet.
    Please wait...
  • Fakt,wszystko w miarę.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Kerr, to proste o co chodzi Witoldowi, że skoro prezydenci sporadycznie bywają w pracy to może zacznijmy im sporadycznie płacić w myśl reguły: jaka praca taka płaca.

  No votes yet.
  Please wait...
  • OK, wszystko się zgadza, tylko czy powinno się płacić za “bywanie w pracy” czy za efekty pracy?

   No votes yet.
   Please wait...
   • To proste, sprawdź umowę o pracę prezydenta, to się dowiesz, za co otrzymuje wynagrodzenie. To, czym usiłowałeś teraz błysnąć, to nieformalny aspekt, ocena, a nie istota stosunku pracy, w jakim pozostaje prezydent.

    No votes yet.
    Please wait...
 • A skąd pewność że pod nickami nie ukrywają się panie?
  Powinno być: Ladies and gentlemens.
  Tez niekoniecznie zgodzę się że prezydenci wiecznie nie bywają w mieście tylko właściwszym byłoby stwierdzenie że bywają sporadycznie.
  I wreszcie zgodzę się że władza nie może uchylać się od skutków odpowiedzialności za katastrofy budowlane jeżeli mogła je zabezpieczyć.
  Prezydent Banaszek ma wielką wiarę że zabezpieczenie w siatkę ozdobna przez panią Fisz w zupełności wystarczy na tym konkretnym obiekcie.
  Że świątecznymi pozdrowieniami stały recenzent chełmskiej władzy.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Pastor .,kazdy widzi jak mu pasuje – ty przez “koloratke”! glowy nie mozesz obrocic, tak wiec szyja skrepowane nie moaze sie obrocic a glowa tylko w jednym waskim kierunku patrzy 🙂 mysle ze Prezydent bywa i bywa w wiekszosci kazdego dnia -pisze w wiekszosci kazdego dnia gdyz rzeczywiscie sa takie gdy bedac w stolicy musi zostac na dzien nastepny -ja by, Prezydentowi zyzcyl by udalo mu sie pospinac te wszystkie terminy i moze rzeczywiscie wiecej czasu wygospodarowac na samorzad w sensie bycia na miejscu a nie tylko biegania by zalatiwc, by dopiac.Istnieje druga opcja mozna usiasc za biurkiem wykonywac telefony i czekac – czekac i jeszcze raz czekac.Pytanie czy z tego czekania wyniknie cos dla miasta?

   No votes yet.
   Please wait...
 • Panowie, napisałem że mamy prezydentów, których wiecznie nie ma w mieście. Proszę czytać ze zrozumieniem. Pozdrawiam

  No votes yet.
  Please wait...
  • Witold, do kontaktów są telefony i internet, więc o co Ci chodzi?

   No votes yet.
   Please wait...
   • A odezwał się do Ciebie Prezydent?

    No votes yet.
    Please wait...
 • A co lewyczerwony ty też spadochroniaż z Wawy?

  No votes yet.
  Please wait...
 • A Banaszek w Warszawie, Cieszyński we Wrocku. A miastem nie ma się kto zająć. Tak się kończą rządy dzieci.

  No votes yet.
  Please wait...
  • To grzechy poprzedniej ekipy,dodam jeszcze Mickiewicza 15.

   No votes yet.
   Please wait...
  • a Witold pierdzieli brednie – kamienica jest prywatna a nie miasta – Witold to z tych pseudo-oswieconych- Witold wyluzuj w gumce he he he

   No votes yet.
   Please wait...
   • Nawet jeśli prywatna, to obok zagrożeni są mieszkańcy, jakby nie patrzeć, miasta. Poza tym radzę trochę poczytać o obowiązkach samorządu gminnego i powiatowego w sytuacji katastrof budowlanych, to wtedy przestaniesz pierdzielić swoje brednie, a i popuszczanie gumki nie będzie potrzebne, ani zapalanie żarówki do oświecenia.

    No votes yet.
    Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama