REKLAMA
,
Katastrofalne wyniki chełmskich spółek komunalnych
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Nasz Chełm zwróciło się do Urzędu Miasta z prośbą o przedstawienie stanu finansów spółek komunalnych w postaci rachunku wyników i bilansu za rok 2017. Udostępnianie tych informacji idzie jak po grudzie. Ostatnio jednak stowarzyszenie otrzymało sprawozdania finansowe Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych Sp. z o.o. i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Zajrzeliśmy do tych dokumentów. Oględnie mówiąc – nie jest dobrze.

Reklama

Wyniki finansowe tych spółek od trzech lat systematycznie pogarszają się. Jest to zaskakujące choćby dlatego, że w kraju mamy najlepszy od dekady wzrost gospodarczy. MPGK do niedawna było spółką, którą można było podawać za wzór. Jednak zła passa chełmskich spółek komunalnych i tę firmę w zeszłym roku dotknęła.
W 2015 roku spółka miała zysk blisko 2,8 mln zł, a w roku 2016 zaliczyła lekką zadyszkę i zysk spadł do nieco ponad 2,5 mln zł. W tym kontekście rok 2017 to katastrofa. Spółka osiągnęła zysk na poziomie powyżej 1,4 mln zł.

Porównując więc wyniki rok do roku zysk spadł aż o ponad milion złotych.

Na przeciwnym biegunie

jeśli chodzi o sytuację finansową, zawsze znajdował się PUM. Do strat generowanych przez tę firmę wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Jednak porównanie wielkości strat poniesionych przez tę firmę w latach 2015-2017 może zaskakiwać i niepokoić. Delikatnie mówiąc, od trzech lat sytuacja się systematycznie pogarsza. W roku 2015 strata wynosiła „tylko” 678 tys. zł. Rok później osiągnęła poziom 873 tys. zł. To jednak nie było ostatnie słowo – w dokumentach za rok ubiegły PUM wykazał stratę sporo przekraczającą kwotę 1,5 mln zł.

Pikanterii temu wynikowi dodaje porównanie danych finansowych przygotowanych dla radnych po 9 miesiącach 2017 roku i tych opisujących cały rok. Trzeba pamiętać, że to Prezydent Miasta Chełm, w ramach realizacji zadań z zakresu nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi, dokonuje okresowej oceny wyników ekonomiczno -finansowych w spółkach, w których jest organem założycielskim. Otóż zgodnie z informacją jaką otrzymali radni od prezydent, na koniec września 2017 r. strata PUM wynosiła zaledwie 498 tys. zł. Tymczasem w sprawozdaniu za cztery kwartały 2017 znalazła się kwota… 1,54 mln zł. Domniemywać więc należy, że PUM w ostatnim kwartale 2017 roku stracił ponad milion zł.

Bardzo ostrożne podchodzimy do tych danych, bo budzą dużo wątpliwości. Strata 1,042 mln zł w ciągu jednego kwartału? W przypadku spółki komunalnej takiej jak PUM wydaje się to prawie niemożliwe. Swoimi wątpliwościami podzieliliśmy się z UM Chełm. 5 czerwca br. o komentarz poprosiliśmy Rolanda Kurczewicza, pełnomocnika ds. strategii przedsięwzięć Prezydenta i relacji publicznych. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Ile zarabia Roland Kurczewicz? proszę napisać ile zarabia – to urzędnik jego zarobki nie są tajne. A ile zarabia Zbiegniew Mazurek od parku wodnego? Proszę też opisać zarobki Mariana Tywoniuka szefa PUM króry odpowiadał za tą spółkę ???

  No votes yet.
  Please wait...
 • Cd. Napewno, jeśli nie teraz to kiedyś, ktoś rozliczy dokładnie te ekipę rządzących, z tego co robili i co zrobili….

  No votes yet.
  Please wait...
 • A ja znam takiego propagandziste….. Jest nim Piotruś pan!!
  Licencję zarządcy nieruchomości mają nadal niektórzy w PUM, ale nie p. TYWONIUK…. Wiem co piszę
  Partyjny nie byłem i nie jestem……ale na pracy w administracji znam się!!!!! To co się dzieje, to przekracza wszystkie zasady przyzwoitości!!! Napewno

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA