REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Katastrofalne wyniki chełmskich spółek komunalnych
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Nasz Chełm zwróciło się do Urzędu Miasta z prośbą o przedstawienie stanu finansów spółek komunalnych w postaci rachunku wyników i bilansu za rok 2017. Udostępnianie tych informacji idzie jak po grudzie. Ostatnio jednak stowarzyszenie otrzymało sprawozdania finansowe Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych Sp. z o.o. i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Zajrzeliśmy do tych dokumentów. Oględnie mówiąc – nie jest dobrze.

Wyniki finansowe tych spółek od trzech lat systematycznie pogarszają się. Jest to zaskakujące choćby dlatego, że w kraju mamy najlepszy od dekady wzrost gospodarczy. MPGK do niedawna było spółką, którą można było podawać za wzór. Jednak zła passa chełmskich spółek komunalnych i tę firmę w zeszłym roku dotknęła.
W 2015 roku spółka miała zysk blisko 2,8 mln zł, a w roku 2016 zaliczyła lekką zadyszkę i zysk spadł do nieco ponad 2,5 mln zł. W tym kontekście rok 2017 to katastrofa. Spółka osiągnęła zysk na poziomie powyżej 1,4 mln zł.

Porównując więc wyniki rok do roku zysk spadł aż o ponad milion złotych.

Na przeciwnym biegunie

jeśli chodzi o sytuację finansową, zawsze znajdował się PUM. Do strat generowanych przez tę firmę wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Jednak porównanie wielkości strat poniesionych przez tę firmę w latach 2015-2017 może zaskakiwać i niepokoić. Delikatnie mówiąc, od trzech lat sytuacja się systematycznie pogarsza. W roku 2015 strata wynosiła „tylko” 678 tys. zł. Rok później osiągnęła poziom 873 tys. zł. To jednak nie było ostatnie słowo – w dokumentach za rok ubiegły PUM wykazał stratę sporo przekraczającą kwotę 1,5 mln zł.

Pikanterii temu wynikowi dodaje porównanie danych finansowych przygotowanych dla radnych po 9 miesiącach 2017 roku i tych opisujących cały rok. Trzeba pamiętać, że to Prezydent Miasta Chełm, w ramach realizacji zadań z zakresu nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi, dokonuje okresowej oceny wyników ekonomiczno -finansowych w spółkach, w których jest organem założycielskim. Otóż zgodnie z informacją jaką otrzymali radni od prezydent, na koniec września 2017 r. strata PUM wynosiła zaledwie 498 tys. zł. Tymczasem w sprawozdaniu za cztery kwartały 2017 znalazła się kwota… 1,54 mln zł. Domniemywać więc należy, że PUM w ostatnim kwartale 2017 roku stracił ponad milion zł.

Bardzo ostrożne podchodzimy do tych danych, bo budzą dużo wątpliwości. Strata 1,042 mln zł w ciągu jednego kwartału? W przypadku spółki komunalnej takiej jak PUM wydaje się to prawie niemożliwe. Swoimi wątpliwościami podzieliliśmy się z UM Chełm. 5 czerwca br. o komentarz poprosiliśmy Rolanda Kurczewicza, pełnomocnika ds. strategii przedsięwzięć Prezydenta i relacji publicznych. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Ile zarabia Roland Kurczewicz? proszę napisać ile zarabia – to urzędnik jego zarobki nie są tajne. A ile zarabia Zbiegniew Mazurek od parku wodnego? Proszę też opisać zarobki Mariana Tywoniuka szefa PUM króry odpowiadał za tą spółkę ???

  No votes yet.
  Please wait...
 • Cd. Napewno, jeśli nie teraz to kiedyś, ktoś rozliczy dokładnie te ekipę rządzących, z tego co robili i co zrobili….

  No votes yet.
  Please wait...
 • A ja znam takiego propagandziste….. Jest nim Piotruś pan!!
  Licencję zarządcy nieruchomości mają nadal niektórzy w PUM, ale nie p. TYWONIUK…. Wiem co piszę
  Partyjny nie byłem i nie jestem……ale na pracy w administracji znam się!!!!! To co się dzieje, to przekracza wszystkie zasady przyzwoitości!!! Napewno

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *