REKLAMA
,
Kierowcy boją się nowych przepisów. Żniwa dla WORD
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dwuletni okres próbny czeka na wszystkich, którzy zdobędą prawo jazdy kategorii B, po 4 stycznia przyszłego roku. Chełmski WORD przygotowuje się na oblężenie osób, które chcą zdać egzamin przed wprowadzeniem nowych przepisów. 

Reklama

Zielony listek, uprawnienia otrzymane na okres próbny oraz szkolenie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, to tylko niektóre z nowych rozwiązań. Świeży kierowca dodatkowo będzie musiał zwrócić uwagę na prędkość.  – Poza terenem zabudowanym, będzie mógł poruszać się z maksymalna prędkością 80 km/h – mówi Sławomir Niepogoda, Dyrektor WORD w Chełmie. Dodatkowym zaostrzeniem przepisów, będzie możliwość wydłużenia okresu próbnego o kolejne dwa lata, jeżeli w tym czasie osoba popełni wykroczenie przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Kierowcy będą również zobligowani do wzięcia udziału w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, które przeprowadzone zostanie przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. – Z zamysłu szkolenie to będzie obejmowało 2 godziny kursu teoretycznego stanowiącego uzupełnienie wiedzy m.in. z zakresu udzielenia pomocy przedmedycznej oraz 1 godzinę praktyczną w ośrodku doskonalenia techniki jazdy – wyjaśnia Niepogoda.

Z listkiem na szybie

Kontrowersyjną zmianą ma być również poruszenia się z pojazdem z przyklejonymi na przedniej i tylnej szybie zielonymi listkami na okres ośmiu miesięcy. – Po zdaniu egzaminu chciałem od razu zatrudnić się jako kierowca. Przez zmianę przepisów nikt nie będzie mógł mnie zatrudnić – mówi nam Krzysztof (24 l.), który swój egzamin planuje zdawać w marcu.

Zmiany w prawie drogowym to nie wszystko. W 2016 roku uruchomione zostaną również nowe e-usługi związane z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). ,,Sprawdź informacje o punktach karnych”, ,,Sprawdź moje uprawnienia” – za pośrednictwem internetu kierowcy będą mogli uzyskać dostęp do własnych danych natomiast kursanci będą mogli oceniać szkoły jazdy, w których odbyli kurs klikając ,,Sprawdź szkołę jazdy”. – Nowych funkcji jest wiele, jednak na efekt należy poczekać do stycznia – dodaje.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA